Szkoda, że ciotka warszawskiej Syrenki – Wanda Krahelska nie ma pomnika…

wanda krahelska

Wanda Krahelska– socjalistka, plastyczka i wydawca. Brała udział w zamachu na najbardziej okrutnego urzędnika zaboru rosyjskiego.  To po prostu bombowa osobowość! 

Opowieści  dla dorosłych z historią w tle, opisujące bohaterów to przeważnie opasłe tomiska z toną faktów i opisów, które porzucam po kilku rozdziałach. Dlatego przerzuciłam się na bajki dla dzieci 😉  o ciekawych postaciach z historii. Ostatnio wpadła mi w ręce książeczka dla najmłodszych czytelników pt.  „Wanda bojowa panna o Wandzie Krahelskiej” Romana Kurkiewicza z cudnymi rysunkami Pauliny Dereckiej. I już wiem, że współczesna literatura dla dzieci to dobry pomysł, by i dorośli zainteresowali się opisywanymi w książeczkach postaciami.

800px-Krahelska1905

Główna bohaterka książeczki Wanda Krahelska żyła w latach 1886-1968. Postać niezwykle interesująca. Kobieta, która przez całe życie walczyła… o Polskę, o godność biednych dzieci, o piękną Warszawę.

W książce obrazkowe przedstawienie jej najważniejszych osiągnięć robi wrażenie. Szczególnie, że Krahelska kojarzy się głównie, jako ciocia Krysi Krahelskiej, która pozowała do pomnika warszawskiej syrenki. A to błąd, bo Wanda to niesłusznie zapomniana bohaterka polskiej historii.

Idąc tropem obrazkowym, to warto o niej przede wszystkim zapamiętać, że:

– Była plastykiem – studiowała w krakowskiej szkole sztuk pięknych, prowadziła tajną szkołę dla dzieci.

– Pierwszą jej akcją bojową był zamach na carskiego generał-gubernatora Gieorgija Skalona jednego z najbardziej okrutnych urzędników zaboru rosyjskiego. Razem z koleżankami zrzuciła na powóz gubernatora dwie bomby z balkonu.

wanda krahelska zamach

rysunek: Paulina Derecka

– Z Januszem Korczakiem współzałożyła Towarzystwo „Nasz Dom”. Pod jego dachem opiekę znalazły sieroty po robotnikach poległych w czasie wojny.

– W czasie drugiej wojny światowej ukrywała Żydów –  została odznaczona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

– Była redaktorką naczelną stworzonego przez siebie miesięcznika „Arkady”. Miesięcznik otrzymał na wystawie międzynarodowej w Paryżu w 1937 dwukrotnie Grand Prix i trzykrotnie złoty medal, zaś Krahelska została zaproszona do jury wystawy.

– Wanda była członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Artystycznego Rękodzieła Wsi, mającego na celu podtrzymywane twórczości ludowej w dziedzinie sztuk.

– Była pomysłodawczynią i założycielką miesięcznika „Skarpa Warszawska” pisma poświęconego odbudowie stolicy – miasta i człowieka, które po 1946 przekształciło się w tygodnik „Stolica” – magazyn o odbudowie miasta.

Wanda Krahelska nie ma w Warszawie pomnika. Na cokole stoi jej bratanica Krystyna Krahelska. Szkoda też, że w większości książek historycznych nie znalazłam nawet wzmianki o tej bojowej pannie…

Chwała Zapomnianym Bohaterkom! Wandzie Krahelskiej.

„Wanda bojowa panna” wyd. Egmont

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s