Jak chce malować bez emocji, to zabiera się za odmalowanie pokoju w domu

michał bojara

Michał  Bojara – artysta wszechstronny. Fotografowałeś, projektowałeś modę, malujesz. Co jest ci najbliższe? Co daje artyście taka różnorodność działań? Czy Twórca nie powinien się skupić tylko na jednym polu?

Poznanie różnych mediów pozwala na skupienie się na atutach jednego z nich, chociaż mnie ciągle kusi takie skakanie między fotografią, obiektami, malarstwem, video, animacją, i u podstaw tych wszystkich działan jest jednak obraz jako taki, i on jest moją podstawą działania. Czasem może twórca powinien się skupić na jednym polu, czasem tak sobie myślę, żeby skończyć poszukiwania i działać w jednej przestrzeni, ale to chwile tylko, potem znów zaczynam skakać. Z czasem dowiem się czy to było dobre czy złe. Jak na starość będę zgorzkniałym starszym Panem  i zniknie uśmiech to znaczy, że się pomyliłem :).

Czym jest dla Ciebie sztuka?

Odreagowaniem, dystansem od codziennych problemów. Czasem działa jak terapia, wyłącza niepotrzebne emocje i pozwala poczuć się lepiej, albo coś poczuć.

Co chcesz  przekazać w swoich pracach i czego szukasz w sztuce u innych twórców?

Emocji, to najważniejsze, jak patrzę sobie na czyjeś prace, i one działają w jakiś sposób, sprawiają przyjemność, smutek, zastanowienie… tego szukam u innych.

A co chcę przekazać, to różnie, czasem chcę sobie pożartować, czasem poszukać czegoś co mnie intryguje, pobawić się. To raczej małe, dziecięce przyjemności, takie, które w sobie pielęgnuję. Czasem to wyzwania lub granice, które sobie stawiam. To, co chcę przekazać zależy zawsze od konkretnej pracy lub prac, które robię, nie mam jakiegoś motta przewodniego.

Kim /czym się inspirujesz?

Czym, tym co widzę na co dzień, czasem ludźmi w autobusie, wiadomościami w telewizji, książką, rysunkiem, reklamą, bajką, filmem… wszystkie codzienne sytuacje i te proste i te skomplikowane.

Kim, dużo inspiracji malarskich, ale to bardziej zachwyt pracami, jakoś mi minęły inspiracje twórcami jako takimi, bardziej poszczególne dzieła. Wczoraj np. obrazami Lucio Fontana, piękne jak dla mnie.

Jak się czujesz w mediach społecznościowych, bo to mało twórcze miejsce. Jak poza nimi docierasz do odbiorców?

Nie lubię, jestem, bo muszę, ale mam ochotę uciekać z takich mediów.

A poza nimi jak dotrzeć, to w moim wypadku wystawy, publikacje, pokazywanie prac w formie cyfrowej i rzeczywistej.

Jak rodzina i dzieci wpłynęły na ciebie, jako na twórcę? Co się zmieniło?

Podsuwają mi fajne pomysły.

Pamiętam cykl Twoich fotografio-obrazów 😉 które pomagały ci się czegoś pozbyć… czy teraz nadal masz czas na wgryzanie się w siebie?

To cały czas tak działa, to pozbywanie się, układanie, za każdym razem coś. Jak chcę malować bez emocji, to zabieram się za odmalowanie pokoju w domu, i to też jest dobre.

Czas na wgryzanie się w siebie musze mieć, i staram się tak wszystko układać, żeby go znaleźć, nie mam innego wyjścia.

Teraz chyba bardziej obśmiewasz rzeczywistość. Taki Twój to sposób na odreagowanie świata? Myślisz, że sztuka jest w stanie zmienić głupotę wszechobecną? Co cię najbardziej teraz denerwuje?

Wszechwiedza społeczna. Jestem przyzwyczajony do tego, że jak idę do lekarza, to wiem, że jest to specjalista który zna się na tym co robi, nie pytam ludzi wokół czy jestem chory na grypę czy może to coś innego. Mam wrażenie, że społecznie mamy przyzwolenie, i brak przyzwoitości w wypowiadaniu się na wszystkie tematy,  w natłotu tego wszyscy głupiejemy.

To ostatnio przeczytałem i jakoś mi siedzi w głowie:

“Skutkiem demokratyzacji  jest zawsze obniżenie jakości i wartości kultury. Staje się ona tańsza, bardziej dostępna, bardziej powszechna, bardziej użyteczna i komfortowa, a jednocześnie bardziej przyziemna, o niskiej jakości, brzydka, pozbawiona stylu.”

To z Bierdiajewa, tak trochę widzę otaczającą rzeczywistość.  I jakoś mi to chodzi po głowie, jak zadajesz takie pytanie.  Głupoty się niestety nie zmieni, ale można ja omijać czasem.

Jak się łączy bycie twórcą ciągle w sumie/chyba rozedrganym, a może i odkrywającym granice, do których się już twórczo doszło z byciem ciepłym tatą? 

U mnie to naturalnie po prostu jest, każda przestrzeń ma swoje potrzeby. Z dziećmi jestem tatą, jak usną to mogą sobie “podrgać” i pomalować. Granice wytyczyły się same.

Kiedy masz czas na twórczość?

Codziennie od 21 do 24 :).

Skąd takie zainteresowanie u Ciebie piłką nożną? Lubisz naprawdę? W swojej twórczości ich obmalowujesz ☺

Nie lubię, i nie rozumiem fascynacji. Ale jest to zjawisko popkulturowe, więc namalowałem, tak z ciekawości.  Nie wyszło moim zdaniem zbyt dobrze, ale wtedy mogę sobie zaśpiewać “nic się nie stało, polacy nic się nie stało….”.

Ale te obrazy piłkarskie to krótki cykl, tak samo malowałem postaci z animacji, gwiazdy porno, koty…

Często zmieniasz swój image. Nosiłeś już wąsy a’la Salvador Dali, co nowego planujesz?

Raczej robię, co mi się spodoba, a wąsy to był zakład z przyjacielem, więc musiałem zapuścić. Teraz już się ich pozbyłem, były bardzo kłopotliwe, jak zapuszczałem to było jakiś czas temu, potem wąsy strzelił sobie Dawid Podsiadło, a że jest rozpoznawalną twarzą, (a chyba jesteśmy podobnie zbudowani) to miałem już dość, jak przez całe wakację ktoś zaczepiał mnie na ulicy i mówił “hej Dawid…”. Nie chciałem, żeby dzieci zaczęły tak na mnie mówić, więc pozbawiłem wąsy życia.

A co potem, zobaczymy, może coś mi się spodoba.

Michał Bojara (ur. w 1979 r.) Absolwent m.in.: Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – Wydziału Intermediów, dyplom MGR w pracowni Prof. G. Przyborka, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Wydziału Grafiki – dyplom licencjacki, Studium Fotograficznego Polskiego Związku Artystów Fotografików, Studium Technik Teatralnych oraz Wydziału Scenografii Teatralnej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s