Pola Negri była prekursorką malowania paznokci u stóp na kolor czerwony

Pola_publicilty_portrait_5

foto: wikipedia CC

Była idealną kobietą. Z jednej strony namiętna i tajemnicza, z drugiej zwyczajna, zdolna i śmieszna. Wyszła za mąż najpierw za hrabiego, potem księcia. Ale nie potrzebowała króla, żeby być królową. Była jedyną w historii Polką, która zrobiła baśniową, międzynarodową karierę filmową (zagrała w 63 filmach)! Wielka dama, która trzymała się zasady: każdy artysta musi się czymś wyróżniać.

Była gwiazdą kina niemego, podbijała świat swoimi rolami, ale także serca gwiazdorów Hollywood: romansowała z Charliem Chaplinem, Rudolfem Valentino i naukowcem Albertem Einsteinem. Nie oglądała się za siebie, patrzyła zawsze w przyszłość, nawet kiedy życie okrutne się z nią obchodziło – kiedy poroniła, straciła majątek i chowała kolejnych kochanów i przyjaciół. Wiedziała, czego chce i inteligentnie tworzyła swój wizerunek gwiazdy, bo nie ufała ludziom z showbiznesu.

Wiedziała, że bez gronostajów, jedwabi i szampana, no i świeżych płatów orchidei, które zdobiły podłogę jej garderoby lepiej się nie pokazywać publicznie na zdjęciach. Była też najbogatszą kobietą w Stanach Zjednoczonych. Miała pałace, limuzyny i pięć sekretarek. Pola była prekursorką malowania paznokci u stóp na kolor czerwony i odważnie pokazywała je światu nosząc sandałki, co też było nowatorskie. Grała gwiazdę kiedy chciała, ale prywatnie najchętniej czas spędzała w domu próbując poprawić swój angielski, słuchając muzyki i bawiąc się z psami. Z tego powodu w Hollywood zarzucano jej snobizm.

Kariera Negri zaczęła się kończyć wraz z początkiem rozwoju kina dźwiękowego. Podobno przeszkodą miał był jej akcent i niski chropowaty głos. Nie przeszkodziło jej to jednak nagrać kilku płyt (w tym wielkiego przeboju „Tango notturno”). Mimo, że moda była wtedy na gwiazdy śpiewające sopranem.

Pola straciła fortunę podczas krachu na giełdzie w 1929 roku. Nie długo jednak był biedna, bo trafiła pod skrzydła bogatej Margaret West, a o ich związku plotkowano, co do charakteru ich przyjaźni. Po śmierci West – Pola odziedziczyła cały jej majątek.

Jako starsza pani kiedy opuszczała swoją posiadłość wcielała się w wielką gwiazdę paradowała w kapeluszach, pelerynach i na wysokich obcasach. Zawsze świetnie ubrana i pełna humoru. Paliła długi papierosy, a na bankietach zamawiała tylko szampana i steka.

Pola Negri przeżyła wiele swoich rówieśników. Umierając na raka mózgu w 1987 roku, miała swoje ostatnie Hollywoodzkie, tak zwane pięć minut. Przystojny młody lekarz czytał jej kartę, ale wydawało się, że nie kojarzy jej nazwiska. Poli udało się jeszcze zapytać słabym głosem, ale filmowym dramatycznych: Pan nie wie, kim jestem? Tak podkreśliła jego niewybaczalną ignorancję.

W jednym z ostatnich wywiadów powiedziała: istnieje tyle skandalicznych wersji bardzo intymnych wydarzeń z mojego życia…, że często zadaję sobie ze smutkiem pytanie: a gdzie w tym wszystkim jestem ja?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s