Tylko 7 wielbicieli bajek tworzy całe Muzeum Dobranocek!

muzeum dobranocek

Ekipa muzeum dobranocek to tylko 7 pracowników, a jednak zdobywacie nagrody i serca odwiedzających. W czym tkwi sekret? Może w tym, że nie zapominacie o ludziach tzw. drugiego planu, czyli dźwiękowcach, aktorach i innych ważnych postaciach bez których postaci z bajek, by nie było?

Katarzyna Lubas – dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie: Sekret muzeum tkwi w unikatowej kolekcji eksponatów związanych z dobranockami. Budzą one wiele emocji i wspomnień, przypominają najmilsze chwile z dzieciństwa. Rodzice dzięki tym niezwykłym przedmiotom przypominają sobie różne historyjki, gdy sami byli dziećmi, a ich pociechy słuchają ich zafascynowane, ponieważ dzięki temu mają okazję wejść w świat mamy i taty, kiedy byli mali.

W naszym Muzeum jak za sprawą wehikułu czasu Goście mogą się przenieść w czasy dzieciństwa i spotkać swoich ulubionych bohaterów z bajek. Kiedyś wieczorynki trwały tylko 10 minut i były jednym z niewielu programów dla dzieci w ciągu dnia. Czekało się na nie z niecierpliwością i pamięta się je do dziś.

Jeśli chodzi o  nasze kontakty z realizatorami związanymi z filmami animowanymi, to współpracujemy z wieloma artystami – zarówno reżyserami, animatorami, montażystami jak i twórcami scenariuszy, dekoracji i muzyki.

Twórcy lubią nas odwiedzać, pomagają rozwijać kolekcję  i organizować wystawy, a także wspierają nas w realizacji różnych przedsięwzięć – warsztatów filmowych, konserwacji lalek, pozyskiwania eksponatów oraz pracy merytorycznej.

Tadeusz Wilkosz – twórca związany z łódzkim Studiem SE-MA-FOR opiekuje się naszymi lalkami i dzięki niemu po konserwacji wyglądają jakby dopiero co zeszły z planu filmowego. Halina Filek-Marszałek żona Lechosława Marszałka – pomysłodawcy Reksia – także reżyser, związana zawodowo z Studiem Filmów Animowanych w Bielsku-Białej patronuje naszym zawodom sportowym „Turniej z Reksiem” oraz wspiera muzeum w organizacji wystaw i realizacji projektów z programu Kultura Dostępna adresowanych m.in. do osób z niepełnosprawnościami oraz w realizacji wydawnictw z Reksiem. Dzięki animatorce Elżbiecie Burek, która uszyła dla nas kostium Reksia, bohater bajki towarzyszy wielu wydarzeniom organizowanym zarówno w muzeum jak i poza jego siedzibą. Od wielu twórców otrzymaliśmy wspaniałe dary do kolekcji. Nie sposób wymienić wszystkich darczyńców, mecenasów i przyjaciół Muzeum Dobranocek spośród twórców i studiów filmowych wspierających naszą działalność.

oryginalne emisyjne pacynki z dobranocki jacek i agatka z kolekcji muzeum dobranocek w rzeszowie

Oryginalne emisyjne pacynki z dobranocki Jacek i Agatka z kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Jaka jest Pani ulubiona dobranocka? Słyszałam, że jeden z waszych pracowników ma dzwonek komórki z melodią z Wilka i Zająca 😀

Moim ulubionym bohaterem w dzieciństwie był Miś Uszatek, wprawdzie jego przygody nie były tak zabawne jak Reksia czy Bolka i Lolka, ale świecił przykładem, był bardzo dobrze wychowany, no i był prawdziwym elegantem – posiadał kolorowe piżamki oraz stroje na każą porę roku: robione na drutach sweterki, spodnie, płaszcze, kurtki, kompletny strój narciarski przeciwdeszczową pelerynkę, parasol a nawet okulary do nurkowania. Szczególnie lubiłam piosenki z bajki wykonywane przez Mieczysława Czechowicza, który udzielił swojego głosu Uszatkowi. Śpiewałam je do rączki skakanki świetnie udającej mikrofon, nuciłam je także swoim dzieciom na dobranoc.

Pracownicy Muzeum też mają swoich faworytów: wspomniany Wilk i Zając, Smerfy, Marceli Szpak,  Żwirek i Muchomorek oraz Bolek i Lolek zdobyli serca Dobranockowego Zespołu.

Sala animacji lalkowej fot. Piotr Idler (2).jpg

Sala animacji lalkowej fot. Piotr Idler 

Skąd w ogóle macie eksponaty i ile ich jest?

Część eksponatów pochodzi od pomysłodawcy i założyciela Muzeum Dobranocek – Wojciecha Jamy, który podarował miastu, gromadzony od czasów dzieciństwa zbiór ok. 2,5 tys. pamiątek z intencją utworzenia muzeum samorządowego. Muzeum zostało oficjalnie otwarte 22 marca 2009 roku. Wojciecha Jama to prywatny kolekcjoner, emerytowany policjant postać niezwykle barwna, o rozległych zainteresowaniach, właściciel kolekcji pamiątek z wielu dziedzin: historii animacji dla dzieci, komiksu, twórczości Juliusza Verne’a, zbieracz przedmiotów z bakelitu, zabawek, walorów filatelistycznych i numizmatów, wielbiciel filmu Czterej pancerni i pies.

sala projekcyjna muzeum fot. archiwum muzeum dobranocek w rzeszowie

sala projekcyjna muzeum fot. archiwum Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Kolekcja Muzeum Dobranocek ciągle się powiększa. Sporo eksponatów zakupiliśmy, wiele też otrzymaliśmy w darze od Studia Miniatur Filmowych w Warszawie i Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz od twórców: Wandy Chotomskiej, Haliny Filek-Marszałek, Teresy Puchowskiej-Sturlis, Witolda Giersza, Marka Nejmana, Henryka Pollaka, Stefana Szwakopfa, Tadeusza Wilkosza, Jerzego Rudzkiego. Cześć przedmiotów stanowią dary od naszych gości, którzy w czasie zwiedzania przypominają sobie o pamiątkach z dzieciństwa i chętnie przekazują je do zbiorów. Aktualnie muzeum posiada w kolekcji 6333 eksponatów (w tym:  69 numizmatów, 4794 muzealia artystyczno-historyczne, 1470 obiektów bibliotecznych). Muzeum także posiada liczne obiekty w katalogach pomocniczych, to takie muzealne przedszkole przedmiotów współczesnych, które może kiedyś nabiorą wartości muzealnej i zostaną wpisane do inwentarza.

Który jest najcenniejszy?

Najcenniejsze eksponaty w zbiorach Muzeum Dobranocek to oryginalne pamiątki związane z realizacją polskich i zagranicznych animacji dla dzieci – lalki filmowe, folie animacyjne, dekoracje, projekty bajkowych postaci, scenariusze i scenopisy obrazowe do filmów lalkowych i rysunkowych.

figurki pszczółka maja

Figurki Pszczółka Maja

Można tu spotkać prawdziwe gwiazdy filmowe: lalki z seriali „Miś Uszatek”, Mały Pingwin Pik-Pok, Przygody Misia Colargola, Trzy Misie, są też oryginalne, emisyjne pacynki z pierwszej polskiej dobranocki „Jacek i Agatka” z certyfikatem autentyczności podpisanym przez twórcę Adama Kiliana, a także jedyny istniejący rękopis scenariusza do bajki autorstwa Wandy Chotomskiej (gdyż zwykle pisała na maszynie).

W kolekcji posiadamy też bardzo cenne folie animacyjne z filmów rysunkowych z seriali: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Koziołek Matołek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Smerfy” i wielu innych.

Dla mnie najcenniejsze są oryginalne pacynki „Jacka i Agatki” – z certyfikatem autentyczności od samego autora Adama Kiliana – nie tylko ze względu na ogromną wartość historyczną, artystyczną i materialną, ale także dlatego, że bardzo długo starałam się o ich pozyskanie do zbiorów, gdyż zarówno twórca jak i jego syn, który wychowywał się na tej dobranocce byli do nich bardzo przywiązani.

Postacie z bajek to po prostu gwiazdy 😉 czy mają też swoje humory ;-)?

W imieniu Misia Colargola można popełnić nie jeden a kilka błędów;-) Reżyser, twórca oprawy plastycznej serialu Tadeusz Wilkosz poprawiając osoby przekręcające jego imię mówi – COLARGOL! Jak coca-cola;-)

Dobranockowi bohaterowie są pogodni i chętni do zabawy. Najbardziej humorzastą i trochę złośliwą postacią jest Mała Mi z Muminków, swoje za uszami ma także Bobek pochodzący z tej samej bajki oraz oczywiście Gargamel ze Smerfów czy Wilk z „Wilka i Zająca”. Wiele osób darzy sympatią „czarne charaktery” z dobranocek  – ja szczególnie lubię Tajemniczego Don Pedra – szpiega z Krainy Deszczowców z „Porwania Baltazara Gąbki” czyli agenta X-54 :-).

Seria znaczków pocztowych ze bioró Muzeum Dobranocek w Rzeszowie fot. Bartosz Frydrych.jpg

Seria znaczków pocztowych ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie fot. Bartosz Frydrych

Fajne jest to, że bajki tak bardzo łączą ludzi… a wy macie w tym niemały udział, bo patrząc na waszą działalność widać, że integrujecie kogo się da!!!! Piekarze wypiekają u was postacie z bajek, robią je z żelek, a dzieciaki ze zmysłem filmowca wszystko kręcą i montują. Po prostu… bajka!

Warsztatów integracyjnych w muzeum odbyło się już sporo: plastyczne, teatralne, z grami, uwrażliwiające i oczywiście warsztaty animacji. Najfajniejsze były „Animowane pyszności” w ramach projektu „Dostępne OligofrenoDobranocki”. Do realizacji animowanego wideoklipu wykorzystaliśmy setki cukierków, żelki, lizaki, kolorową masę cukrowa oraz górę warzyw i owoców. Twórcami byli uczestnicy z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawni uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, którzy pomagali w tworzeniu wyjątkowych form z jedzenia, a także przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Animacje powstały pod kierunkiem Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz – reżyser, scenograf i operator filmów animowanych, adiunkt w Katedrze filmu animowanego i efektów specjalnych łódzkiej szkoły filmowej.

Czy bohaterowie współczesnych kreskówek mają szanse, by w przyszłości też się pojawić w Muzeum Dobranocek? Której z nich wróży Pani wieczną karierę?

Dzisiaj dzieci mają wielki wybór kanałów filmowych adresowanych specjalnie dla nich, w których pojawia się bardzo dużo – zwykle niestety – zagranicznych animacji.  Współczesną bajką, która ma największe szanse pojawienia się w Muzeum Dobranocek jest „Świnka Peppa”, z racji tego, że była to ostatnia animacja w paśmie dobranocki wyemitowana w TVP1 30 sierpnia 2013 roku.

telewizorki kioskowce.jpg

Telewizorki kioskowe

Ubolewam nad tym, że polskie piękne dobranocki przytłaczają animacje zagraniczne, ich szybka akcja nie sprzyja wyciszeniu, bajki tracą wymiar dobranocek, nie koją do snu a raczej pobudzają. Kiedyś miały inny wymiar – uczyły, bawiły, ale także były wyraźnym sygnałem kończącego się dnia. Dzisiaj klęska urodzaju nie pozwala dzieciom oderwać się od telewizora. Dzieci przeskakują z kanału na kanał, tracą poczucie czasu.

Na wieczną karierę moim zdaniem dużą szansę mają „Bolek i Lolek” oraz „Reksio” – kochają ich zarówno dzieci jak i dorośli na całym świecie.

Katarzyna Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s