Karol Śliwka – autor ponad 450 znaków graficznych

glowne karol sliwka

W 2015 roku znalazł się jako jedyny Polak wśród 8 najwybitniejszych twórców znaków graficznych wyróżnionych przez wydawnictwo Taschen w monumentalnej publikacji „Logo Modernism”.

Karol Śliwka wychował się na wsi, z dala od wielkiego świata. Inspiracje czerpał z gazet i niemieckich książek znalezionych na śmietniku. Zbierał opakowania i etykiety i wklejał je do specjalnego zeszytu:

wklejki do zeszytu

Nie mając narzędzi, tworzył prace za pomocą druta z parasola.

grafika karol sliwka

W wieku 13 lat stracił prawe oko podczas próby rozbrojeni miny. I namalował swój autoportret, na którym ma oko przewiązane jak pirat, bo nie miał jeszcze protezy ocznej.

sliwka młody

Mimo trudności i niechęci rodziny – dostał się na wydział malarstwa, warszawskiej ASP.  Aby zarobić na wyprawę do stolicy zarabiał  malując obrazki święta, a w warsztacie dziadka naprawiał dziurawe garnki.

Na studiach z powodu trudnej sytuacji materialnej brał udział w konkursach na opakowania i znaki. Pierwszy konkurs wygrał projektując opakowanie papierosów „Syrena” i wtedy porzucił malarstwo sztalugowe na rzecz grafiki użytkowej, której był wierny przez całe życie.

„Litera wymaga rzetelności, ona ma swoją konstrukcję. Ona ma całą swoją literaturę, od łuku triumfalnego” – mówił.

znaczki sliwska

Porównywał znak graficzny do dostojnego brylantu, który jest dumą grafika, a zaprojektowanie dobrego znaku:

„Jest taka książka, bardzo piękna o Michale Aniele. Pamiętam fragment, jak to Michał Anioł mówi, że jak widzi swój marmur, to widzi już tę rzeźbę. Wystarczy tylko to poodrzucać, co jest niepotrzebne, już jest gotowe. Pomyślałem: przecież w grafice projektowania jest to samo”

Jego znaki graficzne widział chyba każdy, bo do dziś funkcjonują w przestrzeni publicznej. Tak, jak odświeżony przez niego symbol Wedla – chłopiec na zebrze (pierwotnie stworzył go włoski plakacista).

wedel sliwka

I oczywiście loga: Biblioteki Narodowej, PKO, Instytutu Matki i Dziecka, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, Eurodental.

 

Karol Śliwka był autorem ponad 450 wdrożonych projektów znaków graficznych, emblematów, herbów i symboli. Za swoje prace otrzymał ponad 100 nagród i wyróżnień w konkursach projektowych na znaki graficzne, opakowania, znaczki pocztowe i plakaty.

65237598_1342585012565153_1688526234478182400_n

Zdjęcia pochodzą z wystawy: Karol Śliwka w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a  pisząc tekst korzystałam z katalogu „Karol Śliwka – artysta znaku” (Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie 2009 roku. Kurator wystawy: Michał Warda)

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s