Mam swój świat w tym świecie

Nika Jaworowska-Duchlińska z Grupy Artystycznej 2wilk

Rozpoczynamy przesłuchanie Obywatelu! Działacie pod kryptonimem Zając Szary Obywatel. Kim jesteście?

Od pierwszej kreski zostałem „zrobiony na szaro”. Powszechnie twierdzi się, że jestem alter ego Niki Jaworowskiej, a przecież jest odwrotnie!

Z informacji o mnie wynika: „Zając Szary Obywatel narodził się w zadymie historii, w Kotlince. Jest postacią barwną, niestroniącą od zgryźliwych uwag. Ma bogate życie towarzyskie. Często popełnia gafy z powodu indywidualnej interpretacji norm panujących w Kotlince. Dzięki tupetowi wszedł na salony… Muzeum Karykatury w Warszawie. Aby go polubić, należy go poznać. A gdy poznacie, łatwiej będzie Wam spojrzeć na otaczającą Was rzeczywistość.”

Co was sprowadza na planetę ziemię – więcej szczegółów potrzebujemy.

W styczniu 2016 roku obudziłem się w Kotlince. Jako Zając Szary Obywatel. Pierwsze kroki postawiłem dzięki kresce Niki Jaworowskiej. Ołówek zawsze miała ostry. Doszła do wniosku, że nie będzie brała na siebie całego ciężaru gatunku, jakim jest rysunek satyryczny. Odpowiedzialnością za komentowanie rzeczywistości podzieliła się ze mną. Uznam, że nie jest to nadużycie :-).

Powiedzcie coś o tej istocie, która się podszywa pod was – chodzi o Nikę… Czy dobrze myślimy?

Otóż to! Podszywa się! Ale przyznam, że charakter ma lepszy ode mnie. Nie ukrywam, że bywam złośliwy. Bardzo złośliwy.

O co wam chodzi Zającu. O co walczycie i co jest dla was ważne?

O rozsądek dla wszystkich. O tolerancję dla inności. O lojalność wobec siebie nawzajem. Jeżeli będę uważał się za Królika oczekuję, że wszyscy przyjmą to do wiadomości. A jeżeli nie przyjmą, to już nie moja sprawa.

Oszczędnie używacie kolorów do wyrażenia tego co czujecie. Dlaczego?

A bo ja jestem mało skomplikowany. Zero-jedynkowy, czarno-biały z przewagą czarnego. Tak postrzegam TU, gdzie jesteśmy. A jesteśmy w Czarnej… Dziurze. W bardzo czarnej Czarnej Dziurze. Czerwony jest tylko mój nos. Swoisty barometr nastroju. Rzadko, ale jednak rzucę kolorowy cień na jakąś sprawę. To zależy skąd i jak świeci.

Czasem wrzucacie na luz, co was relaksuje?

Hiszpański rock lat 90-tych na cały regulator, gdy nie ma nikogo w domu. Poranna kawa, latem o świcie na werandzie. Niezaplanowane wyprawy.

Denerwuje cię zającu polski absurd, co najbardziej? 

Cienka linia między szaleństwem a gwałtownością. Pierwsze bywa piękne, drugie nieprzewidywalne. Mam swój świat w tym świecie. Sprawy mego świata zajmują mnie bardziej.

Co ci się marzy?

Czasami wybielić się. Odch(l)orować. A mogę odpowiedzieć za moje alter ego? Kolejne wydane książki Grupy Artystycznej 2wilki.

W co wierzysz? Co jest dla Ciebie ważne?

Poczucie bezpieczeństwa. Przyjaźń. To towar deficytowy, najlepszej jakości. Trudno dostępny. Bez gwarancji. Ale wart poświęconego czasu.

Jakie książki lubisz czytać?

Powieści graficzne. Shaun Tan, William Grill. Książki z pogranicza nauki i historii.

Masz jakieś plany na najbliższy czas czy żyjesz dniem dzisiejszym?

Mam, ale wydarzenia wokół nieźle je dezorganizują :-). Potrafię wyhamować i na chwilę „zawiesić się”. Ale tak, mam plany. W 2017 roku brylowałem na salonach Muzeum Karykatury w Warszawie. Moje podobizny noszono na piersiach, w okularach lub bez rozczytywano się w moich perypetiach zebranych w tomiku „Dziura w Całym”. Do dzisiaj, jeżeli ktoś zajrzy do muzeum, znajdzie ślady mojej obecności w bardzo zaskakujących miejscach. To było bardzo miłe doświadczenie. Dlaczego nie powtórzyć tu, czy ówdzie. Zresztą, gdy tylko zdarza się okazja służę swoją podobizną w ważnych sprawach. Dam zrobić ze sobą wszystko, by pomóc najmłodszym, chorym, zwierzętom. A! Mam jeden stały punkt w swoim kalendarzu… „Kalendarz z Zającem”. W tym roku powstanie już czwarta edycja limitowanego kalendarza. Zapisy przyjmuję na swoim fanpage’u  od wczesnej jesieni do grudnia, tuż po publikacji okładki kalendarza i okrzyku „START!”.

Nika Jaworowska-Duchlińska z Grupy Artystycznej 2wilki (tworzy ją z Karoliną Grabarczyk i Rafałem Grabarczykiem):

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu.

Autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Z połączenia pasji powstała autorska książka „Z Duchem (do) Teatru”, Wydawnictwo Bajka, 2017 (nominacja do Mądrej Książki 2018).

Ostrym ołówkiem komentuje rzeczywistość. Za prace satyryczne otrzymała wiele wyróżnień i nagród, m. in. Satyrykon Legnicki (2017, 2018), Komiks Ekonomiczny/Forum Obywatelskiego Rozwoju (2018). Współpracowała z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Wyborczą” (m. in. magazyn dla dzieci „Planeta Demokracja”, 4 czerwca 2016).

W 2012 roku zdobyła I nagrodę za ilustrację w konkursie „Nie ma dzieci, są ludzie”, organizowanym z okazji Roku Korczaka przez Rzecznika Praw Dziecka.

Prowadzi autorskie warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci „Rysobookożercy” (Przystanek Kulltura, Pracownia Efektu Domina Kulczyk Foundation). Wykłada Visual Thinking w Collegium da Vinci w Poznaniu.

Współautorka bloga artystycznego 2WILKI.

Alter ego Zająca Szarego Obywatela (fanpage)

Mieszka w podwarszawskiej wsi. W pracowni rozbrzmiewa hiszpańska muzyka rockowa, na projektach leżą dwa czarne koty a w stopach dwa psy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s