„Elementarz” Falskiego z ilustracjami Janusza Grabiańskiego od lat jest prawdziwym bestsellerem

JG z kotem Mićkiem_ok1964

Jego obrazki znamy wszyscy. Elementarz, pocztówki, ilustracje w książkach od lat 60. były zdominowane przez jego prace. Przez cały PRL nikt nie prześcignął go też w liczbie zagranicznych edycji publikacji (wydawał w ponad 20 krajach).

– Prace Janusza Grabiańskiego wyróżniają się rozmachem plam barwnych i jednocześnie precyzją najdrobniejszych szczegółów. Jego ulubione techniki – akwarela i pastel – wymagają benedyktyńskiej cierpliwości, ale w efekcie pokazują mistrzostwo artysty. Grabiański potrafił wspaniale sportretować zarówno dynamikę stalowego kadłuba samolotu, jak i leniwą puszystość kociego futerka. Świat z jego ilustracji jest bogaty w kolory i zapachy, pogodny, bezpieczny i piękny. Dlatego twórczość Grabiańskiego nadal jest ceniona zarówno przez odbiorców dziecięcych, jak i profesjonalistów – wydawców czy kolegów po fachu – opowiada Agnieszka Dziewulska, redaktorka z Wydawnictwa Iskry.

ChoryKotek

Nad rozwojem jego talentu czuwał Wacław Masłowski cioteczny dziadek, ceniony malarz i pedagog. Następnie Janusz Grabiański rozwijał swój talent w ASP w Krakowie i Warszawie, a jego kolegami ze studiów byli m.in. Bohdan Butenko, Janusz Stanny i Andrzej Heidrich. Po studniach rozpoczął współpracę z wydawnictwami polskimi i zagranicznymi, m.in. z Austrii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Łącznie w ciągu niespełna 25 lat pracy zilustrował ponad 100 książek, a opracował graficznie ponad 300. Za „The Big Book of Animal Stories” (1961) otrzymał nagrodę „New York Timesa” dla najlepiej zilustrowanej książki dla dzieci.

Równolegle Janusz Grabiański projektował plakaty, kalendarze, reklamy, karty i znaczki pocztowe, plansze edukacyjne, a nawet etykiety i opakowania. W 1957 r. plakat jego autorstwa uzyskał I nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Polskie Linie Lotnicze „LOT”. Znaczki pocztowe m.in. z wizerunkami psów, kotów i zwierząt egzotycznych osiągnęły łączny nakład ponad 90 mln sztuk.

Elementarz.jpg

Grabiańskiego fascynował świat przyrody oraz osiągnięcia techniki – lokomotywy, samochody, samoloty.

– Mało kto dziś pamięta, że tematyka lotnicza pasjonowała Grabiańskiego. Stał się takim profesjonalistą w tej dziedzinie, że Meissner tylko jego widział jako grafika swych utworów, a i wybredny Arkady Fiedler chętnie mu powierzał „Dywizjon 303ˮ. Nawet po wielu latach, gdy Janusz miał już niewiele czasu dla Iskier, „samolotami” udawało nam się go skusić – wspominała legendarna redaktorka Krystyna Goldbergowa w artykule „Iskrowe lata Janusza Grabiańskiegoˮ („Literaturaˮ 1989, nr 4).

O krasnoludkach i o sierotce Marysi (ilustracja)

Janusz Grabiański przyjaźnił się z wybitnymi osobistościami, m.in. Tadeuszem Konwickim, Gustawem Holoubkiem, Andrzejem Łapickim, Andrzejem Kurylewiczem. Zmarł nagle na zawał serca 20 października 1976 r. w wieku zaledwie 47 lat. Kilka miesięcy wcześniej jako pierwszy polski grafik został wpisany na Listę Honorową Nagrody im. H.Ch. Andersena.

JG z Tadeuszem Konwickim_1974

Janusz Grabiański (1929–1976): projektował okładki, szatę graficzną i ilustracje do książek wielu wydawnictw. Do najbardziej cenionych publikacji należą: „Rudziaˮ Jadwigi Wernerowej (1958), „Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motylaˮ Ireny Jurgielewiczowej (1960), „Rogaś z doliny Roztokiˮ Marii Kownackiej (1961), „Wesołe przygody Robin Hoodaˮ Howarda Pyle (1961), „Wiersze o kotachˮ T.S. Elliota (1970), „O krasnoludkach i o sierotce Marysiˮ Marii Konopnickiej (1971), „Bajkiˮ Charlesa Perrault (1971), „Elementarzˮ Mariana Falskiego (1974).

Zdjęcia z archiwum rodzinnego Janusza Grabiańskiego

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s