Billie Jean King – tenisistka w wielkich okularach wygrała walkę o prawa kobiet w zawodowym tenisie

image_processing20200220-8739-123vsqd

Wizjonerka i reformatorka tenisa, kiedy zakładała  WTA (największą organizację kobiecego tenisa) ciągle słyszała, że za oglądanie kobiet na kortach nikt nie będzie chciał płacić. I co? Płacą i to fortunę! Sama Billie Jean zwyciężając w 39 turniejach wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej – zarobiła miliony. Jej imieniem nazwano kompleks sportowy, na którym odbywa się wielkoszlemowy turniej US Open. A ostatnio znalazła się wśród lalek Barbie z serii Inspirujące Osobowości.  Lalka ubrana jest w błękitno-zieloną sukienkę, taką samą w jakich Billie Jean grała. Nosi charakterystyczne okulary, niebieskie tenisówki i rakietę tenisową firmy Wilson.

Szorty zamiast spódniczki

Mistrzyni urodziła się 77 lat temu w rodzinie, w której każdy uprawiał sport – pływali, grali w kosza i tenisa. To właśnie w nim na zabój zakochała się malutka Billie Jean i oznajmiła swojej mamie, że będzie tenisistką numer 1 na świecie. Od dziecka miała problemy ze wzrokiem, dlatego była zmuszona do gry w okularach (co ciekawe na korcie wyróżniała się poza niezwykłą szybkością – znakomitą koordynacją wzrokowo-ruchową). Motywacją, by zostać najlepszą tenisistą świata m.in. było rozczarowanie, jakiego doznała biorąc udział w turnieju, gdzie nie pozwolono jej pozować do zdjęcia grupowego, bo nie miała na sobie typowego stroju tenisowego, ale szorty uszyte przez  mamę.

Po latach w wywiadach tak to wspomina:

– Pamiętam moment, w którym z całą mocą uderzyło mnie, że wszystko dokoła jest białe. Biała skóra, białe skarpetki, ubrania, piłki. Pomyślałam – a gdzie są wszyscy, którzy wyglądają inaczej?

Po tym wydarzeniu szybko zaczęła odnosić sukcesy na kortach  i zdobywać pierwsze trofea!

Pierwsza prezeska WTA

Wraz z walką na korcie Billie Jean prowadziła kampanię na rzecz równych nagród pieniężnych w grach męskich i kobiecych. Dopiero w 1970 roku udało jej się zrównoważyć zarobki i stać się pierwszą kobietą-sportowcem, która zarobiła ponad 100 000 dolarów  w nagrodach pieniężnych. Jednak, kiedy wygrała US Open w 1972 roku, otrzymała o 15 000 dolarów mniej niż mężczyźni. Rok później założyła WTA i została pierwszym prezesem tej organizacji. Dzięki WTA  w czasie kolejnego turnieju US Open po raz pierwszy tenisistki zaczęły zarabiać takie same pieniądze jak tenisiści.

Drobna tenisistka kontra były mistrz

Do historii tenisa przeszedł jej mecz z byłym mistrzem Wimbledonu Bobbym Riggsem, którego pokonała 6-4, 6-3, 6-3. Historia tego pojedynku jest świetnie pokazana w filmie Wojna płci. To prawie dokument ilustrujący, jak Billie Jean będąca u szczytu formy drobna 29-latka walczy z 55-letnim weteranem.

wojna płci

Tym pojedynkiem ekscytowały się miliony amerykańskich kibiców, bo jego stawką były nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim prawo do równego traktowania kobiet, zarówno na sportowym boisku, jak i poza nim.

Gra do 40 roku życia!

Dzięki świetnemu przygotowaniu fizycznemu, na co zwrócili też uwagę twórcy filmu – tenisistka grała zawodowo do 40 roku życia. Po zakończeniu zawodowej kariery prowadzi założoną ponad 45 lat temu Fundację Sportu Kobiet i własną fundację charytatywną Billie Jean King Foundation, która niesie między innymi pomoc chorym dzieciom, które uprawiają sport. Jest laureatką wielu wyróżnień m.in. amerykański magazyn Life uznał ją za jedną ze stu najbardziej wpływowych postaci XX wieku.

foto: CC Wikipedia i dystrybutor filmu

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s