Jerzy Treutler: autor kultowej jaskółki – loga Mody Polskiej

Był grafikiem-projektantem, autorem licznych plakatów, ilustracji i opracowań książkowych, twórcą niezapomnianego znaku „Mody Polskiej”, zwanego potocznie „jaskółką”.

W 1958 roku Treutler zaprojektował „jaskółkę”, która spopularyzowała jego nazwisko wśród wielu klientek i klientów firmy. Powszechnie znany i lubiany znak przywoływany jest jako przykład jednej najlepszych realizacji znaku firmowego w historii polskiej grafiki użytkowej. W 2018 roku z okazji wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „jaskółka” Treutlera stanowiła główny element wystroju ekspozycji. 

Twórca ponad 200 plakatów

Do jego pierwszych realizacji należały małe formy graficzne: rysunki prasowe, ulotki. Następnie projektował okładki, tworzył ilustracje do książek, wreszcie plakaty o tematyce kulturalnej i społecznej. Uprawiał również inne dziedziny grafiki: rysunek prasowy i satyryczny. Jednak główną działalnością projektową Jerzego Treutlera, obok ilustracji i grafiki wydawniczej, był i pozostał przez całe życie plakat. Łącznie, w ciągu ponad 50. lat aktywnej pracy twórczej, zaprojektował ponad 200 plakatów.

Autor plakatów cyrkowych

Na zlecenia Centrali Wynajmu Filmów zaprojektował łącznie ok. 90 plakatów, a na potrzeby Centralnego Biura Wystaw Artystycznych zrealizował ponad 40 projektów katalogów i kilkadziesiąt plakatów do wystaw indywidualnych i zbiorowych. Należał do niewielkiego grona grafików, którzy realizowali zamówienia na plakaty cyrkowe.

Laureat Najlepszego Plakatu Warszawy 

Jerzy Treutler sporadycznie uczestniczył w konkursach oraz wystawach. Jego prace najczęściej pojawiały się w popularnym konkursie na Najlepszy Plakat Warszawy, zdobywając kilka miesięcznych wyróżnień oraz Nagrodę Roku 1970 w dziedzinie plakatu społecznego. Prace artysty były prezentowane na wystawach zbiorowych polskiego plakatu w ponad 20 krajach.

Jerzy Ryszard Treutler urodził się 31 maja 1931 roku na Kujawach, w miejscowości Beszyn. W 1955 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki, otrzymując dyplom w Pracowni Grafiki Tekowej, prowadzonej przez prof. Tadeusza Kulisiewicza i jego asystentkę Halinę Chrostowską.

Materiały: Muzeum Narodowe w Warszawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s