Władysław Nehrebecki: jego filmy obejrzało ponad miliard ludzi!

 28 grudnia 1978 r. w Katowicach zmarł Władysław Nehrebecki. Współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych i wybitny twórca polskiej animacji. Miał ledwie 55 lat i głowę pełną kolejnych pomysłów. Rok wcześniej na ekrany kin wszedł pierwszy polski pełnometrażowy film rysunkowy „Wielka podróż Bolka i Lolka”, którego wespół ze Stanisławem Dulzem był reżyserem.

Władysław Nehrebecki najbardziej znany był z bycia tatą, czyli twórcą – Bolka i Lolka, postaci z najsłynniejszej polskiej kreskówki. Stworzył też wspomnianą „Wielką podróż Bolka i Lolka”której pod względem oglądalności (9 mln widzów) do dziś nie przebiła żadna polska animacja. Film wszedł na ekrany 16 września 1977 r. Okazał się tak wielkim sukcesem, że trafił do dystrybucji w 65 krajach na wszystkich kontynentach.

Dla widzów była to niezwykła niespodzianka, bo po raz pierwszy chłopcy przemówili! Głosów użyczyły im Ewa Złotowska i Danuta Mancewicz. „Wielkiej podróży” ekipa poświęciła blisko trzy i pół roku swojego życia, tyle czasu upłynęło od powstania pomysłu, przygotowania scenariusza i opracowania plastycznego do zakończenia montażu i udźwiękowiania niemal trzykilometrowej taśmy.

„Wytwórnia filmów rysunkowych Walta Disneya realizuje swoje pełnometrażowe filmy animowane w czasie 3-5 lat, mając oczywiście o wiele większe doświadczenie od nas i możliwości” (wypowiedz Władysława Nehrebeckiego dla „Trybuny Robotniczej”).

Jak powstał Bolek i Lolek?

Jest kilka wersji o powstaniu kreskówki. Pierwsza mówi, że inspiracją byli synowie reżysera. Inna, że w trakcie spotkania z kumplami Nehrebecki miał przy alkoholu, na serwetkach rysować pomysły na filmy. Tak czy inaczej, życie Bolka i Lolka zaczęło się w 1963 r. Nehrebecki mówił, że zrobił bajkę z miłości do przygód, co potwierdza jego syn.

„Tata był wielkim fanem podróży. W każde wakacje starał się, abyśmy spędzili je możliwie najatrakcyjniej – wspomina syn Roman. – Dlatego początki lat 60. to wyjazdy nad morze. W roku 1962 kupił pierwszy swój samochód, syrenę 101, i od tego czasu datują się nasze częste wyjazdy w różne regiony Polski, najczęściej nad camping, z namiotem. Wtedy był organizatorem ognisk, zabaw terenowych, podchodów. Prawie co tydzień wyjeżdżaliśmy na biwaki w najbliższe okolice” (źródło: „Królowie bajek”, L. Talko, K. Vesely, wyd. Czarne, 2020).

Artysta z głową w chmurach

Opis syna – brzmi idealnie. Czy jednak Nehrebecki był super tatą na co dzień? Za ogromnym sukcesem reżysera stała jego żona, Maria. Prowadziła dom, opiekowała się synami, kiedy twórca bujał w obłokach. Rano szedł do pracy, siedział tam do wieczora, a wieczorem otoczony książkami podróżniczymi, zamykał się w swoim pokoju. Żona przygotowywała mu nie tylko obiad, ale jak małemu dziecku – ubranie do pracy. Nehrebecki żył tylko swoją pracą. Nie pamiętał, do jakiej klasy chodzą jego synowie i co jedzą. Kiedy na jeden dzień został sam z nimi, dzwonił po znajomych, pytając: czy może im dać bigos. Na pytanie ile mają lat: odpowiadał: nie wiem, dwa.

Wielka podróż i szybki koniec życia

Pasja do podróży przydała się mu podczas pracy przy hicie „Wielka podróż Bolka i Lolka”. Nehrebecki pracując nad nim, inspirował się swoimi ukochanymi książkami m.in. „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” Juliusza Verne’a. Twórca całkowicie oddał się pracy nad „Wielką podróżą”, bo poświecił jej 3,5 roku swojego życia. Film był totalnym odbiciem wizji świata reżysera. Podobnie zresztą jak wszystkie inne przygody Bolka i Lolka. Były one zawsze kręcone z punktu widzenia dziecka, które wyobraża sobie, że przeżywa przygody: zostaje kapitanem statku, choć nie ma pojęcia o nawigacji…

Tak właśnie patrzył na świat Władysław Nehrebecki.

Władysław Nehrebecki (ur. 14 czerwca 1923 w Borysławiu, zm. 28 grudnia 1978 w Katowicach) – polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, autor komiksów, twórca filmów animowanych, projektodawca inicjator i główny konsultant polskiego serialu animowanego Bolek i Lolek, współautor postaci plastycznych Bolka i Lolka, jeden z pionierów polskiej animacji. Jeden ze współzałożycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Władysław Nehrebecki miał również wpływ na powstanie Studia Małych Form Filmowych, a także nadzorował powstanie Studia Filmów animowanych w Krakowie. Odznaczony Orderem Uśmiechu.

Więcej niesamowitych historii o królestwie bajek…

Tekst o p. Nehrebeckim napisałam na podstawie książki pełnej opowieści, intryg i niesamowitych historii pt. Królowie bajek. Opowieść o legendarnym studiu filmów rysunkowych. Autor: Leszek K. Talko, Karol Vesely. Wyd. Czarne, Wołowiec 2020. Czyta się ją jak dobry kryminał. Opowieści zaskakują jedna po drugiej. Autorzy jak z rękawa wyciągają historie za historią, które nie wiele mają wspólnego z bajkami, na przykład o tym, że mroczną tajemnicą studia było, że większość jego pierwszych pracowników, tych, którzy je zakładali i rozwijali, stanowili… byli żołnierze Wehrmachtu. Pojawiali się też w królestwie i znikali tajemniczy milionerzy, rozgrywały się sceny zazdrości, a procesy o to, kto może nazywać się reżyserem, a kto scenarzystą Bolka i Lolka trwają do dziś (tak, tak potomkowie wciąż walczą). Autorzy książki, jak prawdziwi szpiedzy z krainy deszczowców – na każdej kartce książki odkrywają coraz to nowe karty, serwując opowieści o tym, co działo się za zamkniętymi drzwiami tej niezwykłej wytwórni, gdzie powstawały ukochane bajki całych pokoleń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: