Władysław Nehrebecki: jego filmy obejrzało ponad miliard ludzi!

Najbardziej znany był z bycia tatą Bolka i Lolka, postaci z najsłynniejszej polskiej kreskówki. Stworzył też pierwszy polski film pełnometrażowy animowany „Wielka podróż Bolka i Lolka”, którego pod względem oglądalności (9 milionów widzów) do dziś nie przebiła żadna polska animacja.

Jak powstał Bolek i Lolek?

Jest kilka wersji o powstaniu kreskówki: inspiracją byli synowie reżysera, ale też spotkanie z kumplami, gdzie przy wódeczce siedział sobie z rysownikami i na serwetkach rysował pomysły na filmy. Tak, czy inaczej życie Bolka i Lolka zaczęło się w 1963 roku. Nehrebecki mówił, że zrobił bajkę z miłości do przygód.

– Tata był wielkim fanem podróży. W każde wakacje starał się, abyśmy spędzili je możliwie najatrakcyjniej – wspomina syn Roman. – Dlatego początki lat 60. to wyjazdy nad morze. W roku 1962 kupił pierwszy swój samochód, syrenę 101, i od tego czasu datują się nasze częste wyjazdy w różne regiony Polski, najczęściej nad camping, z namiotem. Wtedy był organizatorem ognisk, zabaw terenowych, podchodów. Prawie co tydzień wyjeżdżaliśmy na biwaki w najbliższe okolice.

Artysta z głową w chmurach

Brzmi idealnie. Czy jednak Nehrebecki był super tatą na co dzień? Za ogromnym sukcesem reżysera stała jego żona, Maria. Prowadziła dom, opiekowała się synami, kiedy twórca bujał w obłokach. Rano szedł do pracy, siedział tam do wieczora, a wieczorem otoczony książkami podróżniczymi, zamykał się w swoim pokoju. Żona przygotowywała mu nie tylko obiad, ale jak małemu dziecku – ubranie do pracy. Żył tylko swoją pracą. Nie pamiętał, do jakiej klasy chodzą jego synowie i co jedzą. Kiedy na jeden dzień został sam z nimi, dzwonił po znajomych pytając: czy może im dać bigos. Na pytanie ile mają lat: odpowiadał: nie wiem, dwa.

Wielka podróż i szybki koniec życia

Pasja do podróży przydała się jak nic podczas pracy przy hicie Wielka podróż Bolka i Lolka. Nehrebecki stworzył go sięgając po klasykę, którą kochał: W osiemdziesiąt dni dookoła świata Juliusza Verne’a. Reżyser całkowicie oddał się pracy nad tym filmem i poświecił jej 3,5 roku swojego życia. Film był całkowitym odbiciem wizji świata reżysera. Zresztą Bolek i Lolek był zawsze kręcony z punktu widzenia dziecka, które wyobraża sobie, że przeżywa przygody: zostaje kapitanem statku, choć nie ma pojęcia o nawigacji. Tak właśnie patrzył na świat Władysław Nehrebecki.

Film okazał się wielkim sukcesem. Trafił do widzów w 65 krajach na wszystkich kontynentach. Niestety niedługo po jego realizacji reżyser nagle umarł. Miał jeszcze wiele planów związanych z kolejnymi przygodami chłopców. Chciał wysłać Bolka i Lolka w kosmos. Nie zdążył. Jego odejście zaszokowało rodzinę i współpracowników. Miał zaledwie 55 lat.

Więcej niesamowitych historii o królestwie bajek…

Tekst o p. Nehrebeckim napisałam na podstawie książki pełnej opowieści, intryg i niesamowitych historii pt. Królowie bajek. Opowieść o legendarnym studiu filmów rysunkowych. Autor: Leszek K. Talko, Karol Vesely. Wyd. Czarne, Wołowiec 2020. Czyta się ją jak dobry kryminał. Opowieści zaskakują jedna po drugiej. Autorzy jak z rękawa wyciągają historie za historią, które nie wiele mają wspólnego z bajkami, na przykład o tym, że mroczną tajemnicą studia było, że większość jego pierwszych pracowników, tych, którzy je zakładali i rozwijali, stanowili… byli żołnierze Wehrmachtu. Pojawiali się też w królestwie i znikali tajemniczy milionerzy, rozgrywały się sceny zazdrości, a procesy o to, kto może nazywać się reżyserem, a kto scenarzystą Bolka i Lolka trwają do dziś (tak, tak potomkowie wciąż walczą). Autorzy książki, jak prawdziwi szpiedzy z krainy deszczowców – na każdej kartce książki odkrywają coraz to nowe karty, serwując opowieści o tym, co działo się za zamkniętymi drzwiami tej niezwykłej wytwórni, gdzie powstawały ukochane bajki całych pokoleń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s