Nie mam romantycznej duszy, nie poddaję się uniesieniom i raczej na nic nie czekam – mówi pisarka Katarzyna Archimowicz

Za co lubisz pisanie? Dlaczego piszesz książki, co ci daje pisanie. To w sumie jest dość męcząca praca… i mało romantyczna, jak czasem się ją przedstawia na filmach i w książkach.

Katarzyna Archimowicz: Szczerze mówiąc nigdy nie widziałam filmu lub książki, w których pisanie byłoby pokazane jako romantyczne zajęcie. Nie widzę w tym nic romantycznego, ot, siedzenie przez długi czas z pochylonym nad klawiaturą karkiem. Robota jak każda inna, choć przyznaję, przyjemna. Oczywiście dla mnie, bo już choćby dla ciebie wcale taka być nie musi. To normalne, każdy jest predysponowany do czego innego i lubi co innego. Dobrze, że na świecie jest wiele różnorodności. Dzięki temu każdy znajduje coś dla siebie.

Pamiętasz, jaką książkę przeczytałaś i doznałaś olśnienia… też chcę pisać!

Pewnie spodziewasz się, że w tym miejscu podam tytuł i pochwalę autora? Że popadnę w zachwyt i opowiem, jak on mnie inspirował? Nic z tych rzeczy. (śmiech)  Otóż, jest dokładnie przeciwnie. Rzeczywiście istnieje książka, która była bodźcem do napisania „Miłości w Burzanach”, ale w odwrotnym znaczeniu niż zapewne sądzisz.

Zwiedziona blurbami pewnego polskiego debiutu kupiłam od razu trzy książki poczytnej dziś autorki i… zawiodłam się sromotnie, a nawet zdenerwowałam, bo fabuła pełna była nijak skonstruowanych bohaterów, truizmów (których szczerze nie znoszę) i infantylności. Pomyślałam wtedy: „Tak pisać to i ja potrafię” i rozpoczęłam pracę nad „Miłością…”. Od czasu tej nietrafionej książki przestałam w zasadzie czytać blurby. Nie ufam im. A na tej autorce, to się chyba po prostu nie poznałam, bo dobrze radzi sobie na rynku wydawniczym, wciąż publikuje i ma całkiem niezłe oceny i opinie.

Jak wyglądały twoje początki pisarskie. Nie jest łatwo teraz, bo każdy chce pisać 😉 Napisałaś książkę, która od razu stała się bestsellerem? Zdradzisz sposób na sukces?

Każdy chce pisać i każdy może wydawać, jeśli nie w uznanym wydawnictwie, to zawsze można się pokusić o self publishing, który, moim zdaniem, czyni wiele złego w literaturze. Jaki jest sposób na dobrą książkę? Prosty: dobry pomysł na fabułę, sensowność wątków i prawdopodobieństwo zdarzeń, przygotowanie merytoryczne dotyczące opisywanych czasów/faktów/zdarzeń/miejsc, odrobina talentu i wiele pokory, której brak sprawia, że autor ma poczucie nieomylności. Jeśli do tego wszystkiego masz nieco szczęścia i trafisz na wydawcę, który dostrzeże twój potencjał i fachowo pomoże doszlifować tekst, to jest to właśnie ten sukces, o którym marzą autorzy.

Co lubisz czytać?

Myśliwski, Dołęga – Mostowicz, Marquez, Dumas, Redliński, Cherezińska, Twardoch to są autorzy, których cenię najbardziej. Poza tym reportaże.

Czy lubisz słuchać audiobooków? Masz jakiegoś ulubionego aktora-lektora, którego chętnie usłyszałabyś w swoich książkach..

Nie słucham audiobooków, bo nie potrafię skupić uwagi na takiej książce. Najwyraźniej nie jestem typem słuchowca. Zwykle gdy ktoś do mnie długo i dużo mówi, automatycznie się wyłączam, zupełnie jakby wtedy zaczynał działać mój instynkt samozachowawczy i podszeptywał: „zamęczą cię, bierz nogi za pas”. (śmiech)  I uciekam wtedy w świat własnych myśli, często są to rozmyślania o tym, jak poprowadzę fabułę i własnych bohaterów.

A kogo widziałabym w roli lektora moich książek? Nie wiem, nie zastanawiałam się nigdy nad tym, ale postawiłabym na jakiś głęboki męski głos. Choć mam wątpliwości czy czytelniczki zgodziłyby się z moim wyborem. (śmiech)

Kto jest twoim pierwszym recenzentem – na kim sprawdzasz swoje pomysły, rytm książki?

Moich książek przed wydaniem nie czyta ani rodzina, ani przyjaciele. Gotowy tekst wysyłam do wydawnictwa i tylko opinia redaktorów jest dla mnie istotna. Wychodzę z założenia, że jedynie obcy ludzie powiedzą mi prawdę na temat mojej pracy. Poza tym są to fachowcy i to oni najlepiej wiedzą, czy z tej mąki będzie chleb. Gdybym dawała tekst do przeczytania bliskim mi osobom, zawsze zastanawiałabym się co im się naprawdę podobało, a co nie, bo zakładam, że pochwaliliby moją pracę. A ja nie oczekuję pochwał, ale rzetelnej informacji zwrotnej, co należy poprawić.

Marzysz o podróży na Syberię… lubisz zimę? A do Petersburga ze względu na Annę Kareninę byś pojechała?

Owszem, z zachwytem przeczytałam „Annę Kareninę”, ale Petersburg fascynuje mnie nie ze względu na nią. Chyba większe wrażenie zrobił na mnie po lekturze „Jeźdźca miedzianego” albo w książkach Ewy Stachniak. Mnie w ogóle nie interesują tak zwane ciepłe kraje i zachód. Mnie ciągnie na wschód, im dalej, tym lepiej.

Masz jakieś książki, które dzieją się w miejscach, które odwiedziłaś po ich lekturze?

Nie. Może to dlatego, że nie mam romantycznej duszy, nie poddaję się uniesieniom i raczej na nic nie czekam. Po prostu przyjmuję to, co jest tu i teraz. To chyba element mojego analitycznego umysłu sprawia, że raczej nie planuję.

Mieszkasz na stałe w Chełmie. Ostatnio w radiu słyszałam, że to miasto tajemnic… zdradzisz kilka miejsc, które warto odwiedzić?

Miasto tajemnic? Nie słyszałam. Z pewnością w Chełmie warto zobaczyć podziemia kredowe unikatowe w skali świata. Jest to dobre miasto na jednodniową wycieczkę, a na dłużej polecam całą Lubelszczyznę, bo jest naprawdę piękna. Polesie Lubelskie, Roztocze, pojezierze łęczyńsko-włodawskie, lubelska czy zamojska starówka.

Katarzyna Archimowicz: pisarka bestsellerowych powieści, m.in. „Miłość w Burzanach”, „Na skraju świata”, „Dwie twarze Ioany”.

Mieszka w Chełmie, ukończyła matematykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest nauczycielką w szkole podstawowej i liceum dla dorosłych oraz doradcą zawodowym. W wolnych chwilach zajmuje się haftem wielkoformatowym, a w międzyczasie czyta (najchętniej reportaże i powieści historyczno-obyczajowe). Marzy o podróży do Petersburga i na Syberię.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: