Tove Jansson – wybitna graficzka i pisarka

Wreszcie pojawił się I (docelowo ma być ich IV) tom Muminków w wersji komiksowej. Wybitne rysunki, zabawne i pomysłowe teksty gwarantują, że lektura jest ciekawa nie tylko dla dzieci, a może nawet bardziej spodoba się dorosłym fanom ich przygód.

Jest aż 11 opowieści obrazkowych o tych dziwnych i sympatycznych stworach z baśniowego świata, które na przekór życiowym problemom wraz z przyjaciółmi wiodą szczęśliwe życie w swojej dolinie. Ich sarkastyczne i obyczajowe historyjki są szalenie zabawne. Powstałe wiele lat temu opowieści pomagają też budować poczucie własnej wartości u czytelnika. Kiedy, na przykład – panna Migotka motywuje pełną lęku Bufkę słowami: pamiętaj tylko bądź: pewna siebie, wesoła, nonszalancka… czasem trzeba udawać! Nic, tylko się uczyć od niej!

Psychologia według Muminków i Olgi Tokarczuk

Jak zwykle nie zawodzi też dystans do świata mamy Muminka, która nie zawraca sobie głowy porządkami: brudne naczynia chowa pod łóżkiem w oczekiwaniu na deszcz, nie zbiera spadających z drzewa jabłek, bo ładnie pachną na wiosnę i nie ma serca, by ściąć drzewo rosnące w środku domu.

Wymiar edukacji psychologicznej na podstawie opowieści o Muminkach przypomniała kiedyś Olga Tokarczuk, noblistka i psycholożka, w jednym ze swoich felietonów w czasopiśmie „Charaktery”. Pisała w nim m.in.:

Można bowiem powiedzieć, że w Muminkach zawiera się cały świat. Właściwie jest to miniaturka świata, który powtarza elementy świata rzeczywistego. Jego najsilniejszą stroną są postaci – zarysowane genialnie prostą kreską. Charakterystyczną ich cechą jest czystość typów. Wyobrażam sobie, że dla umysłu dziecka, które przecież posiada ograniczoną wiedzę o świecie, Muminki stają się nośnikami typowych ludzkich cech psychicznych. Przyglądając się im, obcując z nimi i uczestnicząc w ich przygodach, dziecko ma szansę dostać opis rzeczywistości psychicznej „w pigułce”. Widzi jasno określone typy postaci, ich postawy, co buduje podstawy wiedzy o tym, „jacy są ludzie” i „jaki jest świat”.

Jak powstały Muminki

Opowieści z ich krainy od lat 60. XX wieku bawią czytelników z całego świata. Przetłumaczono je na 33 języki. Pierwszą historyjkę o Muminkach – Tove Janson napisała zimą 1939 r. jako odtrutkę na ponure czasy. Plotka głosi, że na pomysł opowiadań wpadła dzięki swojemu wujkowi, który straszył ją trollami. Pierwszy wizerunek Muminka narysowała na ścianie wychodka w posiadłości letniskowej rodziny artystki w Pellinge, podczas kłótni z bratem. Było to w czasach, gdy Finlandia odpierała napaść Związku Radzieckiego. Opowieść wydano drukiem dopiero w 1945 r. pod tytułem”Małe trolle i wielka powódź”. Pierwsze komiksy – paski o Muminkach pojawiły się w prasie w 1953 r. Nad komiksami nie pracowała pisarka sama. Od 1958 roku pomagał jej brat, Lars, a od 1961 r. zajął się nimi samodzielnie, by Tove mogła wrócić do pisania książek i malowania.

Polskie zagłębie Muminków

Do Polski Muminki przybyły w latach 60. w formie książkowej, ale nie poprzestano tylko na niej. W łódzkim studiu filmowym „Se-ma-for” powstawał od lat 70. lalkowy, animowany serial „Opowiadania Muminków”. W latach 80. z materiałów nakręconych na potrzeby tego serialu zmontowano dwa filmy pełnometrażowe: „Szczęśliwe dni Muminków” i „Zima w Dolinie Muminków”.

Ich fani powinni też wybrać się do Doliny Muminków, która znajduje się w Borowicach, w malowniczych Karkonoszach. To trzecie takie miejsce na świecie – dwa pozostałe znajdują się w Finlandii i Japonii. Są tam m.in. chatki, których wygląd odpowiada tym, stworzonym przez Tove Jansson.

Zanim się tam wybierzecie – zajrzyjcie do ich komiksowego świata. To prawdziwa uczta, napisana i narysowana przez Tove Jansson, a może to będzie tylko zabawa w udawanie…, którą tak kochają mieszkańcy doliny. Bez niej świat staje się banalny i smutny. W końcu, nie ma potrzeby brać życia tak na poważnie.

Reklama

Jedna myśl na temat “Tove Jansson – wybitna graficzka i pisarka

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: