Rzuciła pracę w biznesie, by zacząć hodować pszczoły!

Dzemila przy ulu

Dżemila Sulkiewicz-Nowicka: kobieta rakieta. Tutor w licealnych klasach Montessori ED, mama trójki dorosłych dzieci, socjolog, działaczka społeczna, restauratorka, mentorka, a od niedawna początkująca pszczelarka. Zdradza ile litrów miodu zbiera ze swojej pasieki, gdzie jeździ na pożytki i co jesienią robi w ulu ze swoją żądlącą ferajną.

Skąd pomysł, by zacząć hodować pszczoły? Byłaś bizneswomen, restauratorką.

Skończyłam z biznesem i nareszcie zaczęłam mieć czas na swoją pasję, czyli hodowanie pszczół. To nie było tak, że ogłosiłam światu: uwaga zmieniam styl życia. Pojawił się czas, by się nimi zająć. Pszczoły fascynowały mnie od dawna, ich zachowania i zwyczaje są niesamowite. Od wielu lat planowałam założyć hodowlę, ale nie miałam też odpowiedniego miejsca. Kiedy się pojawiło od razu zrealizowałam swoje marzenia. Stawiając pierwsze kroki w pszczelarstwie, miałam wsparcie swojego kolegi, który jest pszczelarzem i ogrodnikiem. Choć zaczęłam od kursu dla pszczelarzy, by rozumieć, co on do mnie mówi. Było to w czasie zimy, a na wiosnę postawiłam ule w swoim ogródku.

W mieście?

Choć miasto, na pierwszy rzut oka, nie wydaje się być w niczym podobne do cichego, sielskiego krajobrazu wsi to okazuje się, że pod wieloma względami jest bezpiecznym azylem dla owadów. Po pierwsze, nie stosuje się tu pestycydów, które są uważane za jeden z istotnych czynników osłabienia kondycji pszczół. Poza tym, przestrzeń miejska, ze względu na dużą różnorodność zieleni: drzew (klonów, akacji, lip) oraz wielu gatunków kwiatów, jest bardzo zasobna w pokarm dla pszczół – zarówno w bogaty w białko pyłek jak i nektar. Jednocześnie, na terenach wiejskich, coraz większa jednorodność upraw jest powodem częstego niedożywienia owadów i kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do pogorszenia sytuacji zapylaczy. Miejski pszczelarz, dzięki bliskości pasieki ma też możliwość lepszej obserwacji i szybszego reagowania na wszelkie zagrożenia – zarówno te od dawna znane jak szkodniki, rabunki czy niekorzystne warunki pogodowe, jak na te, które ostatnio występują częściej i są coraz groźniejsze, czyli różnego rodzaju pasożyty i choroby.

Ule pewnie kupiłaś w internecie, a pszczoły?

Można je też kupić w internecie, ale ja dostałam rodzinę pszczół od wspomnianego kolegi, pszczelarza.

Jakiś specjalny gatunek?

Amatorzy, tacy jak ja starają się mieć pszczoły łagodne, szczególnie, że trzymam je w mieście.

Jaki miód produkują?

W Warszawie i koło mojego domu najwięcej jest drzew lipowych i akacji, stąd też taki mam miód. Wiosną kwitną obok różne rodzaje kwiatów, więc dzięki temu otrzymuję miód mieszany. Nad Wisłą późnym latem rośnie dużo nawłoci, więc i z tego są pożytki. W mieście nie ma szans na miód rzepakowy czy leśny. Czasami wywożę gdzieś ule, na przykład na polę z gryką i wtedy mam miód gryczany.

Czyli nie jest to stacjonarna hodowla?

Jak pszczelarz chce mieć różne gatunki miodów to musi je wozić po miejscach, w których rosną interesujące go gatunki roślin. Mój wspomniany kolega jeździ też ze swoimi pszczołami, by zapylały owoce, na przykład borówki lub maliny. W Stanach Zjednoczonych pszczoły głównie, wykorzystuje się do zapylania przemysłowego. Na przykład, żeby zapylić drzewa migdałowca, potrzebne są niemal wszystkie pszczoły z wędrownych pasiek z całych Stanów Zjednoczonych. W lutym hodowcy przywożą je do Kalifornii ciężarówkami i pszczoły muszą zapylić prawie 400 tys ha drzew w ciągu kilku tygodni. Zbiory z tamtych okolic stanowią ponad 80% produkcji migdałów na świecie. W ostatnich latach zaobserwowano, że w trakcie tego procesu ginie nawet do 30% przywożonych pszczół. Powodem są najprawdopodobniej pestycydy!

Wszystkie gatunki miodu łatwo się uzyskuje?

W Polsce najtrudniej jest z wrzosowym, bo wrzosy kwitną przeważnie późno w sierpniu i wrześniu , co jest często niebezpieczne dla pszczół. Wrzosy nie kwitną też w całej Polsce. Pod Wrocławiem są duże ich połacie. Miód spadziowy też jest trudny do zebrania, bo spadź nie występuje co roku i tylko na niektórych obszarach.

Żądlą twoje pszczoły? Masz specjalne ubranie?

Jestem alergikiem, więc najpierw pracując w pasiece używałam tylko bluzy z kapeluszem, a teraz mam już pełny kombinezon. Muszę być ostrożna.

Myślisz, że one cię poznają?

Nie wiem, ale są takie opowieści. Chyba wszystko zależy od tego, jak się z nimi obchodzisz. Pszczoły nie są agresywne do momentu, gdy z nimi nie zadrzesz, na przykład zabijając je lub przewracając coś w ulu.

Dużo masz pracy przy nich?

Najwięcej zajęć odbywa się od maja do lipca, wtedy też można się spodziewać, że pszczele rodziny będą się dzielić i wychodzić z ula, by osiąść w nowym miejscu. Kilka razy zdarzyło mi się w tym czasie, że taki rój wyleciał i osiadł na drzewie. Wtedy trzeba go zdjąć i przenieść do nowego ula. We wrześniu zaczyna się okres dokarmiania na zimę, by miały dużo siły. Chodzi o te, które będą zimować: urodzą się jesienią i co prawda nie będą już pracować nosząc nektar i pyłek, ale muszą całą zimę dbać o odpowiednią temperaturę w ulu i przygotowanie go na wiosnę.

Podobno często trzeba patrzeć jak się miewa królowa matka… ale jak ją rozpoznać w takim młynie?

Większość z tych kupionych od pszczelarzy jest zaznaczona kropką, która informuje z którego jest roku . To jest szczególnie ważne dla tych, którzy mają dużo uli, bo jak wiadomo królowa żyje nawet do 5 lat, ale przeważnie 2-3 lata. Kiedy zaczyna składać mniej jaj lub jest chora , to dochodzi do wymiany.

Tylko królowa składa jajka?

To jej zadanie na całe życie. Wylatuje z ula tylko dwa razy… kiedy się rodzi , wtedy leci w asyście pszczół na trutowisko, gdzie trutnie ją zapładniają, a potem wraca do niego, by całe życie znosić jaja. Jest karmiona, czyszczona i zaopiekowana. Jest największą niewolnicą ze wszystkich pszczół. Może się też wydarzyć, że wyjdzie z ula po raz drugi, kiedy się rodzina dzieli. Wtedy królowa wychodzi z częścią pszczół, by założyć nową rodzinę.

Ile słoików zebrałaś w tym roku?

Około 50 kilo ze swoich 3 uli. Jeden słoik to ponad 1 kg. Regularnie rozdaję je rodzinie i znajomym. Produkcja miodu nie jest moim głównym celem. Ważniejsze jest samo opiekowanie się nimi, miód jest na drugim planie. Z wosku robię też świece i zbieram propolis.

Masz jakiś pomysł dla tych, którzy chcą mieć ule, ale nie mają ogródka? Balkon to dobry pomysł?

Nie poleca się stawiania uli na balkonach dużych budynków, gdyż bliskość okien i dostępność wnętrz mieszkań w okresach mniejszego pożytku może doprowadzić do problemów z atakami pszczół i uzasadnionymi pretensjami sąsiadów. Bardzo popularnymi stanowiskami są płaskie dachy garaży, domów mieszkalnych jak i firmowych. Pamiętać trzeba, żeby były to miejsca osłonięte i z wystarczającą przestrzenią na prace wokół uli. Oczywiście jeśli jest to budynek wielorodzinny czy publiczny musimy uzyskać na to zezwolenie pozostałych mieszkańców lub właściciela.

Jak pokazuje praktyka pszczoły mogą egzystować nawet na dość wysokich kondygnacjach…

Ale im wyżej, tym komfort pszczół i pszczelarza jest mniejszy. Należy pamiętać o tym, że w okresie wiosenno-letnim musimy dość często odwiedzać ule wnosząc i znosząc dość duże ciężary (ramki wypełnione miodem mogą przy dobrym pożytku z 3-4 uli ważyć razem kilkadziesiąt albo i sto kilo) więc wejście na dach powinno być wygodne i dobrze zabezpieczone.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: