Marek Kotański uzależniony od ratowania ludzi!

Oficjalnie problem narkotykowy w PRL-u nie istnieje. W rzeczywistości coraz więcej młodych ludzi sięga po morfinę, robi kompot, odurza się – wąchając kleje. Początkujący psycholog, Marek Kotański, problem zauważa i zaczyna działać. Odważnie, z uporem i bez kompromisów. Kotański w tym roku skończyłby 80 lat.

Marek Kotański był prekursorem w dziedzinie leczenia narkomanii w Polsce, ale przede wszystkim człowiekiem. Bez cienia namysłu otaczał opieką osobę brudną, oblepioną wymiocinami, zawszawioną, z jątrzącymi się ranami. Pacjenci traktowali go jak ojca, prawie boga.Wielu krytykowało jego metody i mówiło o nim „kontrowersyjny”, dla innych był „genialnym terapeutą”. Przykładowo, w 1978 roku w gazecie „Życie Warszawy”, kiedy umieszczono relację z konferencji nt. Alkoholizmu i Uzależnień, nie pada słowo narkomania, ale „lekozależni”. Pisali też, że to problem zachodu, nie Polski. A kraju lekarze narkomanów nie leczą, a dodatkowo faszerują lekami:

„Nie ma szans na detoksykację w innych placówkach służby zdrowia, bo „nie ma narkomanii”. W Warszawie pierwszy taki oddział, jedynie dziesięciołóżkowy powstanie dopiero w 1980 roku”. (źródło: A. Kamińska „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, wyd. Literackie)

Struktury stworzonych przez Kotańskiego działań: Monaru czy Ruchu Markot były bazą dla dziesiątek inicjatyw społecznych, które funkcjonują do dziś. Kotański stał się prekursorem w dziedzinie leczenia narkomanii nie tylko kraju, ale również w Europie. 

Otoczył kompleksową opieką osoby uzależnione od narkotyków i alkoholu. Swoją działalność rozpoczął w momencie, w którym narkomania w Polsce oficjalnie nie istniała, a uzależnieni trafiali na zwykle oddziały psychiatryczne, nie otrzymując odpowiedniej pomocy.

Kotański umiał dogadać się z każdym

Był człowiekiem upartym, nieskłonnym do ustępstw. Z jednej strony bez reszty oddanym pomaganiu innym, z drugiej szukającym bezwarunkowego uwielbienia swoich podopiecznych i współpracowników.

„Gdy tylko człowiek chce pomóc drugiemu, sam się odsłania” – mówił bohater”Lotu nad kukułczym gniazdem”. Tak właśnie Kotański robił u siebie w domu na warszawskim Żoliborzu. Gdy któryś z jego pacjentów wytrzymał w trzeźwości pół roku- zapraszał go do siebie. W czasie tych spotkań pacjenci słuchali o jego dzieciństwie, rodzinie.

Kotański umiał dogadać się z każdym. Chłopem ze wsi, profesorem czy narkomanem. Miał to po ojcu, profesorze akademickim, który wyznawał zasadę, że należy wyrażać się jasno, dbać o precyzję języka i dostosować go do rozmówcy. Od ojca przejął też powiedzenie:

 „Każdemu, kto potrzebuje pomocy, należy natychmiast pomóc”. (źródło: A. Kamińska „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, wyd. Literackie)

Pomaganie miał w genach

Dziadek Kochańskiego przed wojną był związany z PPS-Lewica (walczyli m.in. o zniesienie nierówności obywateli wobec prawa; zniesienie praw upośledzających kobietę w stosunku do mężczyzny).

Przyszłą żonę pana Marka – Wandę – na początku, wkurzała jego zbytnia pewność siebie, „odjazdowe” ubrania i przebojowość. Jednak szybko odkryła, że za maską aroganta kryje się niespotykana empatia i wrażliwość. Ujęło ją, że Marek szybko „zakochuje się w ludziach”. Tak było podczas początków jego pracy z ludźmi nerwowo chorymi. Kotański często się w niej zatracał. Spędzał z pacjentami całe dnie i noce, a ich świat wydawał mu się ciekawszy niż jego.

„Nadmiernie się angażował, zaczął tracić dystans i po tym, jak zaczął wchodzić w relacje z pacjentami, trudno było mu odnaleźć się w rzeczywistości, nie mówiąc o tym, że nie chciał opuszczać pacjentów”. (źródło: A. Kamińska „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, wyd. Literackie)

Być może jednak bez takiego podejścia nie osiągnąłby tego, co stanowiło cel jego pracy. Po latach mówił, że gdyby nie to całkowite zaangażowanie, nigdy nie zrozumiałby swoich pacjentów.

Kontrowersyjne metody leczenia

Całymi dniami czytał też zachodnią literaturę medyczną, dowiadując się, jak z pacjentami uzależnionymi od heroiny radzą sobie w Nowym Jorku czy Berlinie Zachodnim. Nawiązywał kontakty z hipisami, którzy w szałasie próbowali nie brać narkotyków, odcinając się od całego świata w Bieszczadach. Całą energię skupiał na wymyśleniu metody pomagającej wyjść z nałogów… A były to czasy, kiedy osoby pojawiające się na odwyku w szpitalu na wejściu dostawały od kolegów recepturę na samodzielne zrobienie kompotu. To narkotyk otrzymywany domową metodą, którego produkcja opracowana została w połowie lat 70. XX w. przez studentów chemii Politechniki Gdańskiej. Kompot składa się z alkaloidów opium z przewagą morfiny, kodeiny i heroiny.

„Terapia ćpunów to budowanie domku z kart” — pisze Barbara Rosiek w książce „Pamiętnik narkomanki” — „Ale Kotan wciąż wierzy, że to ma sens. On nas traktuje jak swoje dzieci. Martwi się tym wszystkim. Przecież to jest walka o życie każdego z nas”.

Pacjenci zapamiętali go jako człowieka, który ma moc, może wywołać burzę! Taką burzę w życiu Kotana wywołała lektura książki „Mój Śambhala” Kazimierza Jankowskiego. W skrócie: autor opisał w niej metodę pomagającą uporać się z nałogiem, czyli życie narkomanów na farmie, w społeczności nazywanej Synanonem, gdzie pilnują się nawzajem, by nie brać. Wspierają się też pod okiem terapeuty. Kotana zafascynowała ta metoda, zaczął ją stosować w stworzonym przez siebie nowatorskim ośrodku. Nazwę Synanon zmienił na Monar i stanął na jego czele. Terapię stanowiły też wyjazdy z pacjentami w góry. W czasie tych wycieczek narkomani, płacząc, walczyli ze swoimi lękami i zdobywali kolejne szczyty. Kotański wierzył w swoje metody. Wiedział, że w szpitalach nie wiele pomoże jego podopiecznym.

„Wiedziałem, że tradycyjne metody postępowania nie zdają egzaminu”. (źródło: A. Kamińska „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, wyd. Literackie)

Kotański był jak bulterier

Pacjenci żyli i pracowali w ramach terapii w jednej z pierwszych siedzib Monaru: Dworku w Głoskowie – blisko pól, sadów, uli. Na początku po budynku niosła się muzyka Joe Cocera, Janis Joplin i Jimmego Henrdrixa, i tych, którzy w 1969 roku wystąpili na festiwalu Woodstock. Lekarze zrzucili białe fartuchy, ale często pozostawali bezradni.

„Pracowaliśmy z pacjentami po omacku. Nikt z nas nie miał przygotowania terapeutycznego ani certyfikatów, tylko ukończone studia pedagogiczne czy psychologiczne, po prostu obserwowaliśmy, co działa na pacjentów, a co nie. W Polsce nie było wtedy żadnych książek na temat terapii narkomanów”. (źródło: A. Kamińska „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, wyd. Literackie)

Kotański prowadził m.in. pełne emocji spektakle, w trakcie których pacjenci wykrzykiwali swoje emocje. Każdy, kto chciał się wyleczyć, musiał szczerze wykrzyczeć, że chce tam zostać. Nie wystarczyło, że do ośrodka przywieźli go chcący mu pomóc bliscy. Może dlatego Kotański często powtarzał, że:

„Człowiek, który cierpi, nie mówi już nic, albo prawie nic, a na pewno nie krzyczy”. (źródło: Ty zaraziłeś ich narkomanią, M. Kotański, wyd. PZWL)

Tak witał ich, kiedy pojawiali się w Monarze:

– To krzycz, przekonaj nas – mówił – To jest krzyk? Nie tak! Wrzeszcz! Głośno! Pełną piersią! Głośno! Jeszcze głośniej! Spod jajek. S p o d  j a j e k! (źródło: A. Kamińska „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, wyd. Literackie)

„Kotan” wchodził w emocje z każdym nowym pojawiającym się w ośrodku człowiekiem. Wtedy zaczynała się gra o życie. Pacjenci mówili o nim, że był jak bulterier, który chce rozszarpać złe emocje tkwiące w nich.

W ramach terapii podróżował z chorymi do Jastarni, skąd wyruszali w rejsy po morzu. Zmuszał ich do działania, do walki o siebie… Ci, którzy wychodzili z Monaru – mieli poczucie sensu i wiedzieli, gdzie iść. Uczył, jak radzić sobie z kryzysem w trudnych czasach. Namawiał do działania:

„Największym wrogiem człowieka wychodzącym z nałogu – jest bezczynność i nuda”. (źródło: A. Kamińska „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, wyd. Literackie)

Znieczulicę, HIV i bezdomnych – też wziął na swoje barki

Walczył też ze znieczulicą. Jesienią 1986 r. Polacy stanęli w „Łańcuch czystych serc”. Tysiące ludzi złączyło dłonie w łańcuchu łączącym Bałtyk z Tatrami, by pod dyrygenturą Marka Kotańskiego przekazać symboliczny gest solidarności z potrzebującymi, biednymi i chorymi. Nie podobało się to władzy. Kotański od lat był pod ciągłą obserwacją Urzędu Bezpieczeństwa. Rozdrażnił ich jeszcze bardziej, gdy zaczął działać na rzecz osób z wirusem HIV.

Kiedy przeszedł operację wczepienia bajpasów, zwolnił. Ale tylko w szpitalu. Kiedy doszedł do siebie… zaczął pomagać bezdomnym, których największą grupę stanowiły ofiary przełomu po 1998 r. Założył dla nich Markot.

Zginął w wieku 60 lat w wypadku samochodowym. Doszło do niego nocą na prostym odcinku drogi w Nowym Dworze Mazowieckim. Według świadków i opinii biegłych wypadek spowodowało nagłe wejście na jezdnię pijanego pieszego z rowerem.

Marek Kotański zostawił po sobie piękny pomnik. W ośrodku Monaru opuścił około 1,5 tysiąca osób, a w Markocie blisko 8 tysięcy. Osierocone imperium „Kotana” w roku jego śmierci, czyli 2002, liczyło prawie 10 tysięcy osób. Do trumny ubierali go ludzie bezdomni. Założyli mu niebieską koszulę, granatowy garnitur, a włosy zawiązali w kucyk.

Pogrzeb rejestrowały telewizje z całego świata, a jego głównymi uczestnikami byli ludzie wytatuowani, z chorobą alkoholową na twarzach. To oni czuli się najbardziej opuszczeni. Bo Kotański był rzecznikiem wszystkich opuszczonych, zaniedbanych i chorych. Na jego grobie najwięcej było wieńców ze wstęgami z napisem: „dzięki Tobie żyjemy”…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: