Antoni Gaudi – przywraca wiarę w marzenia

Fotografia Antoniego Gaudíego z legitymacji na Wystawę Światową w Barcelonie, 1888 , Casa Batlló
wnętrze dziedzińca pokryte płytkami.

Antoni Gaudi – genialny architekt, wizjoner, „czarodziej architektury”. Jego rewolucyjne koncepcje architektoniczne i wyjątkowy talent wzbudzają ogromne emocje. Myśląc – Barcelona: widzimy jego dzieła; katedrę Sagrada Familia, bajkowe kamienice. W poznańskim CK Zamek trwa pierwsza w Polsce, największa w Europie wystawa dokonań hiszpańskiego architekta.

Zadziwiający świat Gaudíego!

Kolory, pomysły, oryginalność i totalna wyobraźnia przestrzenna – to świat artysty. Wędrówka po nim jest jak zastrzyk pozytywnej energii, wiary, której tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszym świecie. Antoni Gaudi – genialny wizjoner, zaskakujący szalonymi, barwnymi pomysłami – żył prywatnie zupełnie odwrotnie. Zwiedzając dom twórcy w Parku Guella w Barcelonie można się przekonać, że żył jak mnich i pustelnik, o czym świadczy wnętrze jego pokoju (łóżko, klęcznik i krzyż zajmujący większą powierzchnię ściany). Przez całe życie był religijny i skupiony na swojej pracy. Zaskakująca była jego śmierć. Nagła i nieoczekiwana…

Czy w bazylice Sagrada Familia Gaudí… przepowiedział własną śmierć?

Wokół życia artysty narosło wiele tajemnic. Jedną z nich jest, że podobno wyrzeźbił sobie własną śmierć. A było to tak:

Pracując nad rzeźbami do bazyliki, chciał, by były jak najbardziej realistyczne. Dlatego udał się do Starego Szpitala Świętego Krzyża, aby wykonać z natury szkice umierających chorych. Szpital prowadzony przez zakonnice, przyjmował biednych z całej Barcelony. Tam stworzył rysunek, z którego powstała rzeźba przedstawiająca leżącego na łożu śmierci mężczyznę z obfitą brodą. Jak się okazało podobnie wyglądała sytuacja, kiedy artysta umierał. Wydarzyło się to 7 czerwca 1926 roku (miał 73 lata). Można podejrzewać, że będąc zanurzonym totalnie w swoim świecie – wszedł wprost pod nadjeżdżający tramwaj. W momencie wypadku nie miał przy sobie dokumentów i był ubrany jak żebrak – w roboczym stroju, pobrudzonym farbą. Osoby, które go znalazły, zawiozły do Szpitala Świętego Krzyża, gdzie wcześniej szkicował umierających. Tam, przyjęty przez zakonnice, odszedł samotnie trzy dni później – 10 czerwca.

Całe życie szokował!

Jego śmierć był niezwykła, ale przez całe życie szokował i wzbudzał skrajne emocje. Kiedy wymyślał swoje bajkowe projekty, rysował esy-floresy, przykładowo Pablo Picasso mówił o nich „sztuka tapas”.

– Kiedy mówimy o Barcelonie, a konkretniej o Barcelonie modernistycznej, zawsze przychodzi nam na myśl Antoni Gaudí. Wraz z upływem czasu wzrasta zainteresowanie i fascynacja jego sztuką i osobą. Z całego świata przybywają rzesze odwiedzających, aby zobaczyć jedyne w swoim rodzaju budynki, dzieła niezwykłego, niemającego sobie równych artysty − architekta Antoniego Gaudíego, który zaskakiwał już w swojej epoce i który zachwyca nas także teraz – tłumaczy Maria Fenrych, kuratorka poznańskiej wystawy.

Gaudí otrzymał wykształcenie zgodne z kanonami epoki w Escola d’Arquitectura (Szkole Architektury) w Barcelonie. Jego kunszt rodził się w okresie twórczego wzburzenia, wyrażanego przez kataloński modernisme (modernizm). Artysta przebył jednak swoją własną drogę twórczą i rozwinął całkowicie nową, wyróżniającą się architekturę.

– Jego koncepcja jest rewolucyjna, chociaż – tak jak wszyscy architekci z jego pokolenia – zaczynał swoją karierę z oczami zwróconymi w przeszłość, na architekturę średniowieczną, która była dla niego inspiracją i stała się punktem wyjścia do zrealizowania dzieł całkowicie nowoczesnych i oryginalnych – dodaje Maria Fenrych, kuratorka wystawy.

Co zobaczymy na wystawie?

Oryginalność form, zdobienia, kolorystyka, bogactwo symboli oraz wzorowanie się na przyrodzie to elementy, które fascynują od pierwszego kontaktu z dziełem Gaudíego.

– Jednak baczniejsze spojrzenie i głębsza analiza odsłaniają kolejne zagadnienia, które stanowią podstawę jego pracy i ukazują nam wielkiego architekta. Widzimy, że spod formy wyłania się racjonalna struktura, że jego architektura jest cudownie pełna inwencji, innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, stanowiąc owoc jego własnego geniuszu i wyjątkowości. Jest wynikiem badań oraz olbrzymiej, drobiazgowej pracy, której poświęcił całe swoje życie – dodaje Maria Fenrych, kuratorka wystawy.

Na wystawie zobaczymy ok. 150 eksponatów (plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramikę, fotografie, wideo, mapping), pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych.

ANTONI GAUDÍ

5 marca–3 lipca 2022

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: