10 rzeczy, które warto wiedzieć o projektantce Grażynie Hase

Projekty Grażyny Hase, foto: Muzeum Warszawy

Grażyna Hase: modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Wystawa w Muzeum Warszawy to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artystycznego tej wybitnej twórczyni polskiej mody. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 200 obiektów: przede wszystkim ubiory, dodatki i projekty, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe. Projektantka pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka, potem zdobyła uznanie jako projektantka, stworzyła własną markę.

1.     W PRL-u była jedną z topowych projektantek. Współpracowała z różnymi zakładami odzieżowo-państwowymi, takimi jak „Cora”, „Cepelia”, „Moda Damska”, a od końca lat siedemdziesiątych działała jako „wolny strzelec”.

2.     Projektował kostiumy do filmów wybitnych reżyserów m.in. Jerzego Gruzy, Jerzego Kawalerowicza, Janusza Kondratiuka.

3.     W jej kreacjach występowali czołowi artyści polskiej estrady Polki Ludowej. Nosili je Anna Jantar, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk czy Halina Frączkowiak. Odkryła też Małgorzatę Niemen jako modelkę. Współpracowała z nią przez całe lata. Grażyna Hase była też współautorką widowisk telewizyjnych łączących modę i rozrywkę.

4.     Ulubionymi projektantami Grażyny Hase są Yves’a Saint Laurent i Christian Lacroix. Podziwia ich za bezbłędne wyczucie proporcji i dyscyplinę w operowaniu formą i kolorem.

5.     W latach 50. była znaną modelką. Współpracował z topowymi wówczas projektantami: Jadwigą Grabowską i Barbarą Hoff i najlepszymi zakładami odzieżowymi „Telimeną”.

6.     Pierwszą kolekcję zaprojektowała w 1967 roku. Była wówczas początkującą studentką Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Źródłem inspiracji były dla niej… autentyczne rosyjskie czapki. Sama Grażyna Hase wystąpiła w pokazie jako… Lenin. Miała na sobie tweedowy kostium ze spódniczką mini i charakterystyczną czapkę. Kolekcje przyjęto entuzjastycznie, a po pokazie pisano o niej nawet w „The Sunday Times”, a Hase dołączyła do zespołu projektanckiego „Cory”, a z czasem stanęła na jego czele. Współpracowała z nim do 1975 roku.

7.     Projekty dla „Cory” autorstwa projektantki były symbolem nowoczesnej, sportowej elegancji, którą wówczas utożsamiono z modą młodzieżową. Lansowała awangardowe spodnie-dzwony, kombinezony, krótkie pomarańczowe płaszcze i długie – inspirowane żołnierskimi szynelami, czyli wąskie w ramionach, rozszerzane dołem.

8.     Jak wspomina w rozmowie z Anną Pelką w 2006 roku (źródło: Teksas-land. Moda młodzieżowa w PRL), współpracując z Cepelią, Hase była często w konflikcie z etnografkami, które zarzucały jej zbyt swobodne podejście do ludowych pierwowzorów. „Rzeczywiście potrafiłam wymieszać Łowicz z Podhalem. Ale też nigdy nie starałam się zrobić projektu identycznego ze strojem krakowiaka. Wykorzystywałam jedynie zestaw kolorystyczny albo jakiś detal”.

9.     W latach 80. Projektantka prowadziła przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie „dom mody w pigułce”. Było to topowe i cenione studio, pracowania i salon. 

10.  W twórczości Grażyny Hase prześledzić można przemiany, jakie zaszły w modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. Wyjaśnia kuratorka wystawy w Muzeum Warszawy Agnieszka Dąbrowska: „Ubiory, projektowane przez nią od 1967 roku, traktowane były jako materializacja peerelowskiej „małej stabilizacji” i sławionych propagandą „sukcesów” epoki Edwarda Gierka, a w latach 80., w czasie kryzysu ekonomicznego, postrzegano je jako „powiew luksusu”. Zaś kolekcje Grażyny Hase z lat 90. dokumentują inwencję projektantki, kreującej własną markę w obliczu raczkującego polskiego kapitalizmu”.

Miejsce wystawy: Siedziba Główna Muzeum Warszawy, 28 kwietnia – 11 września 2022 roku.

Piszą tekst korzystałam z katalogu „Moda i już, moda w PRL” (wyd. MN w Krakowie i Wrocławiu, 2016 rok)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: