Pan Samochodzik i jego niezwykły wehikuł

Któż z nas nie pamięta kultowej serii książek o przygodach Pana Samochodzika, Zbigniewa Nienackiego? To na niej wychowały się całe pokolenia Polaków. A w filmowych ekranizacjach jego książek pojawiła się plejada gwiazd: Stanisław Mikulski, Alina Janowska czy Ewa Szykulska. Jednak głównym bohaterem filmów był niezwykły samochód.

Kim był główny bohater?

Pan Samochodzik – właściwie Tomasz NN, postać literacka stworzona przez Zbigniewa Nienackiego. Jest historykiem sztuki, pracownikiem Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki  w czasach Polski Ludowej. Pracuje na stanowisku osoby ds. „specjalnych poruczeń”, którego zadaniem jest rozwiązywanie różnych spraw związanych z kradzieżą, przemytem czy fałszerstwem dzieł sztuki. Faktycznie okazuje się detektywem, który często wykazuje się wiedzą z dziedziny historii, archeologii, historii sztuki, żeglarstwa, ekologii, a nawet wędkarstwa i poezji ludowej.

Skąd się wziął niezwykły samochód?

Tomasz N.N. swoje przezwisko zawdzięcza niezwykłemu wehikułowi. Jest to pokraczny, ale niesamowity, odziedziczony po wujku-wynalazcy samochód, który oprócz rozwijania wielkich prędkości potrafi także pływać i kryje wiele innych innowacji.  W rzeczywistości wehikuł Pana Samochodzika to… tu zaczyna się wielka, emocjonalna wymiana poglądów pośród fanów serialu i znawców motoryzacji. Jedni twierdzą (co można przeczytać na Wikipedii), że  był to przerobiony na potrzeby filmu lekki pojazd wojskowy: trójosiowy, sześciokołowy, nieopancerzony, wojskowy pojazd transportowy, z odkrytą kabiną i możliwością pływania. Nadwozie – szczelne, wykonane z tworzywa sztucznego. Pojazd nie posiadał drzwi. Według innych specjalistów w filmie użyto VW typ 166 Schwimmwagen.

Jak filmowcy przerobili samochodzik

Na potrzeby filmu zamontowano w nim m.in. parasol, a z tyłu dospawano uchwyty do płetw ogonowych. Przeróbką pojazdu zajęli się – działający w zgodzie i porozumieniu – dziennikarze i dzieci. W połowie lat 80-tych, telewizyjna „Sobótka” ogłosiła konkurs rysunkowy dla dzieci na projekt filmowego wehikułu pana Tomasza. Mali telewidzowie nadesłali ponad trzy tysiące prac. Scenografowie – lojalnie zdezelowali amfibię pomysłami siedmiolatków. Wehikuł Pana Samochodzika zwracał uwagę przede wszystkim niecodziennym wyglądem, sam właściciel mawiał o nim, że wygląda jak „czółno na kołach”, lub bardziej dosadnie jak „larwa olbrzymiego owada”. Pokraczny na pierwszy rzut oka pojazd skrywał tak naprawdę wiele zalet. Potrafił pływać po wodzie i osiągał gigantyczne prędkości.

Gdzie można zobaczyć niezwykły samochodzik

W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Na fanów pana Samochodzika czeka ten, który wystąpił w dwóch filmach „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” (1987) oraz „Latające machiny kontra Pan Samochodzik” (1991).  Pan Tomasz byłby pewnie zadowolony, że jego wehikuł spędza zasłużoną emeryturę w muzeum, bo przecież bohater powieści Nienackiego był muzealnikiem.

Źródło: Wikipedia, Muzeum Komunikacji w SzczecinieReklama

18 myśli na temat “Pan Samochodzik i jego niezwykły wehikuł

Dodaj własny

 1. Nic podobnego! Ten samochód to Schwimmwagen 166 pamiętający II wojnę światową. Nie ma nic wspólnego z maluchem. Zresztą sam firm powstał zanim w Polsce uruchomiono produkcję malucha. Oryginalny pojazd zachował się w prywatnej kolekcji.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Jestem permanentnie „odsapnięty” 😉 Niestety teraz zrobił się jeszcze większy bałagan. Pojazd z „Templariuszy” to Schwimmwagen, ale opis jest z tego bazującego na maluchu. Zresztą, w kolejnych filmach użyto już innych pojazdów.

    Polubione przez 1 osoba

 2. Ktoś chyba nie wie o czym napisał.
  We wspomnianym serialu z Mikulskim samochodem jest volkswagen schwimmwagen niemający nic wspólnego z fiatem 126 i będący od niego o 30 lat starszym.
  Samochód, o którym napisaliście wystąpił w filmach z Piotrem Krukowskim.

  Polubione przez 1 osoba

 3. W filmach: „Wyspa złoczyńców” i „Samochodzik i templariusze” użyto schwimmwagena, w pozostałych był LPT na bazie malucha. Wszyscy mają rację 😆

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: