Złap za stery, czyli zapanuj nad umysłem i atakami paniki

Na zdjęciu: Dr Sylwester Kowalski

Dr Sylwester Kowalski – psychoterapeuta, autor książki m.in. „Niepokorny mózg. Geniusz, buntownik, manipulator” — zdradza, co zrobić, by wieść spokojne życie bez napadów paniki. Jak zapanować nad mózgiem, by kontrolować swoje myśli i uczucia? Okazuje się, że panowanie nad nim zapewnia… trening. Chcąc posiadać świetnie wyrzeźbioną sylwetkę, trafiamy na siłownię i tam nad sobą pracujemy. To wiadomo, ale jak wytrenować umysł?

Niektórzy mówią, że mózg jest jak małpa, skacze, gdzie chce. Małpa to wyjątkowo bystre i szybkie zwierzę, więc czy są szanse, by zapanować nad nim?

Oczywiście, że możemy wpłynąć na nasz mózg – tak jak na zachowanie małpy (uśmiech). Małpa, choć bystra i szybka, ma swoje słabe punkty – na przykład banany. Owoc umożliwia wytrenowanie zwierząt, dzięki czemu możemy podziwiać je w ogrodach zoologicznych lub cyrkach, gdzie prezentują wyuczone sztuczki. Nie bez powodu mówi się, że małpy to nasi kuzyni – podobnie jak człowiek, zwierzę ma w swoim umyśle ośrodek nagrody, który jest częścią układu limbicznego. Gdy małpa zapamięta, że po każdym wykonanym poleceniu otrzyma banana, będzie chętniej i szybciej uczyć się nowych rzeczy. Ta zasada sprawdza się także w przypadku ludzi.

Została zmotywowana…

Czy zdarzyło ci się kiedyś siedzieć nad książką, nie potrafiąc nauczyć się do egzaminu? A może miałaś do wykonania pilny raport w pracy, który nijak nie chciał się sam napisać? Kręciłaś się na krześle, rozgadałaś dookoła, za nic nie mogąc się skoncentrować? Prawdopodobnie byłaś przemęczona lub nieodpowiednio zmotywowana. Gdyby uczniowie w szkołach za każde prawidłowo rozwiązane zadanie dostawali kawałek swojej ulubionej czekolady lub innego przysmaku, przyswajanie wiedzy odbywałoby się zdecydowanie szybciej i efektywniej. Dzięki odpowiednio motywującej nagrodzie siadalibyśmy do nauki lub pracy z uśmiechem na ustach. Z czasem prawdopodobnie udałoby nam się nawet polubić czynność i wykonywać ją z przyjemnością. Zaspokajając potrzeby naszego mózgu, możemy go wytrenować. Pamiętajmy jednak o tym, że do dobrego łatwo się przyzwyczaić. Jeśli zbyt często będziemy się nagradzać, ta technika przestanie przynosić efekty.

Panowanie nad mózgiem zapewnia trening?

Chcąc posiadać świetnie wyrzeźbioną sylwetkę, trafiamy na siłownię i tam nad sobą pracujemy. Chcąc wytrenować mózg, również powinniśmy sięgnąć do regularnych ćwiczeń koncentracji, pamięci, spostrzegawczości czy kreatywności. W ten sposób utrwalamy stare i tworzymy nowe połączenia między neuronami, a nasz mózg działa zdecydowanie szybciej i skuteczniej. W przypadku „skakania mózgu” po różnych tematach warto uświadomić sobie, że siedząc w kawiarni z przyjaciółką i rozmawiając o czymś interesującym, najprawdopodobniej nie będziemy prowadzić analizy liczby krzeseł przy sąsiednich stolikach, przechodzących osób, zawartości talerza u sąsiada ani nawet słuchać, o czym mówią inni. Dlaczego? Bo nas to nie interesuje, a my potrafimy zignorować inne bodźce docierające z otoczenia.

Gdyby skoczek narciarski siedząc na belce startowej, koncentrował się na czekających go po powrocie domowych obowiązkach, pokrzykiwaniu kibiców z trybun, kolacji z dziewczyną, wakacyjnych planach czy przemieszczaniu się telewizyjnych kamer, prawdopodobnie nie oddałby dobrego skoku. Każdy z nas posiada wyższą bądź niższą zdolność kontroli uwagowej. W praktyce oznacza to występowanie trzech elementarnych mechanizmów uwagowych: aktywacyjnego (podtrzymującego umysł w stanie pobudzenia) orientacyjnego (odpowiadającego za przenoszenie uwagi w polu percepcyjnym) oraz zarządczego (odpowiadającego za kontrolę czynności docelowych). Mechanizm zarządczy determinuje, co będzie celem przetwarzania — innymi słowy jakie bodźce będą brane pod uwagę. Zatem to my mamy głos decyzyjny – generalnie percepcja podąża za uwagą, a nie odwrotnie. Stąd też odpowiednio wytrenowany mózg pozwala nam kierować procesami. Sami decydujemy, czy skoncentrujemy się na rozmowie z przyjaciółką, czy liczeniu krzeseł w kawiarni…

W Polsce aktualnie na zaburzenia psychiczne choruje około 8 mln dorosłych Polaków w wieku 18-64 lata. Uwzględniając w statystykach młodzież i osoby starsze, liczba pacjentów mogłaby wzrosnąć o kolejne 4 mln. Coraz więcej z nas wie, co to są „napady paniki”. To zaczyna być nasz sport narodowy. Można w nim wygrać? Ma pan jakieś sprytne sposoby? Moja znajoma mówi sobie wtedy „mózgu zamknij się”. Czy to dobry pomysł?

Jest to możliwe, jednak trzeba najpierw wytrenować mózg, by prawidłowo i szybko reagował na wydaną mu komendę. W przeciwnym wypadku powiedzenie sobie „nie panikuj” może wywołać odwrotny efekt. Co więcej nieumiejętne podanie polecenia może skutkować sabotowaniem własnych intencji. Czy jeśli w gronie znajomych rozpoczniemy opowiadanie historii o różowym słoniu, a następnie powiemy: nie myślcie o różowym słoniu — zwierzę tak po prostu wyparuje z naszej wyobraźni? U większości osób im intensywniej będą utrwalali sobie w głowie „nie myśl o różowym słoniu”, tym bardziej będą się na nim koncentrować. Umysł nieświadomy, jakim dysponujemy, nie rozumie zaprzeczeń. Dlatego też „nie myśl o słoniu” będzie równoznaczne z „myśl o słoniu”. Nie denerwuj się z… denerwuj się.

Wyobraź sobie, że przebywasz w delegacji z daleka od domu i niespodziewanie telefonuje do ciebie twoja partnerka czy partner, mówiąc „nie denerwuj się, musimy porozmawiać”, a chwilę później połączenie się przerywa. Co wówczas dzieje się w twojej głowie?

U większości z nas umysł zacznie podrzucać nam czarne wizje, jaki może być powód zdenerwowania i konieczności rozmowy.

Wypadek? Kradzież portfela? A może choroba lub inne zdarzenie losowe? Będziemy głowili się tak długo, jak długo nie uzyskamy dodatkowych informacji z wyjaśnieniem. Zamiast powiedzieć „nie denerwuj się”, powiedzmy: odpręż się, zamiast „nie stresuj się”, powiedzmy: uspokój się, opanuj i zrelaksuj. Zamiast „nie panikuj”, powiedzmy raczej: wszystko będzie dobrze, uspokój się i dodaj sobie otuchy.

Komenda „mózgu zamknij się”, o której wspominasz w pytaniu, zbieżna jest w pewien sposób z komendą „spokój”, jaką w swoim – doskonałym z resztą – treningu autogennym przedstawia Schultz. Ten trening (Trening Autogenny Schultza) jest już dziś światową klasyką. Doskonale integruje i relaksuje psychikę, łagodzi stany napięcia nerwowego, wzmacnia system odpornościowy organizmu. Służy także leczeniu nerwic i poprawie koncentracji. Jedną z jego funkcji jest obniżenie napięcia w chwili silnego pobudzenia. Wówczas – rzecz jasna po opanowaniu treningu – wydajemy sobie w głowie komendę „spokój” i nasz mózg obniża stopień pobudzenia, a tym samym ułatwia nam wygranie z napadem paniki. Pracując terapeutycznie z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia lękowe, bardzo często uczę ich wykorzystywania technik oddechowych i treningów autogennych do radzenia sobie w trudnych dla nich sytuacjach lękowych.

Mówiąc o napadzie paniki czy lęku, warto zrozumieć, czym różnią się między sobą – bo choć zbliżone, to nie jest to to samo?

Dlatego warto także nauczyć się rozumieć własne ciało. Ważna jest świadomość tego, co dzieje się z naszym ciałem w momencie wystąpienia objawów. Jeśli w konkretnej sytuacji doświadczymy wszechogarniającego uczucia zagrożenia, depersonalizacji lub derealizacji, zrobi nam się duszno, wystąpią zawroty głowy, oblejemy się nagle potem, poczujemy uderzenia gorąca, serce zacznie bić jak szalone, a w głowie dominuje myśl: zaraz umrę, stracę przytomność etc., to pamiętajmy, że nie musi to być zawał serca ani inna przypadłość bezpośrednio zagrażająca naszemu życiu. Gdy z takim napadem mamy do czynienia po raz pierwszy, warto skorzystać z pomocy medycznej, by sprawdzić, czy nie występuje podłoże somatyczne zdarzenia. Przy kolejnych, opanowując wcześniej odpowiednie techniki, damy sobie radę sami lub z pomocą bliskich osób. Podstawowa zasada: nie walcz z paniką, gdyż stawiając „opór”, możesz zaostrzyć swój stan. Zaakceptuj odczuwalny lęk i dodaj sobie otuchy. Użyteczne będą słowa: dam sobie radę, to minie, wygrałem z tym wiele razy, również i tym razem wygram etc.

Warto wtedy skupić się na oddychaniu?

Tak, to drugi element — postarać się odzyskać kontrolę nad oddechem. Oddychaj możliwie powoli, głęboko i staraj się robić to przez nos, by przeciwdziałać hiperwentylacji. Tu z pomocą przyjdą nam dziesiątki technik oddechowych, jakie można stosunkowo łatwo i szybko wyćwiczyć, mając je między innymi na takie „okazje” w zanadrzu. Do podręcznego zestawu ratunkowego przy napadach paniki warto dodać choćby minimalną aktywność fizyczną. Służy ona rozładowaniu napięcia i częściowemu spaleniu wydzielonej przez organizm adrenaliny. Do tego dołóżmy element odwrócenia uwagi od napływających myśli i doznań płynących z ciała. Na koniec nasza magiczna komenda „spokój” lub jak wolisz „mózgu zamknij się” i zwycięstwo nad atakiem mamy prawie gotowe…

Pamiętajmy, że napad paniki to w pewnym stopniu skrajność, ale podobnie działający silny stres dotyczyć może każdego z nas. Dlatego w mojej praktyce terapeutycznej zalecam bardzo często naukę technik autogennych, relaksacyjnych. Pomagają przekierować uwagę, kontrolować oddech, zapobiegając hiperwentylacji czy wpływając na autonomiczny układ nerwowy, regulując jego pracę. Ich naukę proponuję zacząć od zaraz – bez zbędnego odkładania na później. Tym, którzy rozpoczynają przygodę z takimi treningami, polecam na początek trening „Czas na przerwę”, „Czas na mindfulness” „Trening autogenny cardio”, „Trening autogenny Schulza”, „Relaks progresywny Jacobsona” czy „Relaks w minutę”.

Dlaczego mózg manipuluje?

Mózg manipuluje, bo chce i potrafi. Jak powszechnie wiadomo — potrzeba jest matką wynalazków, ludzie robią wszystko, aby ułatwić sobie życie — nasz mózg zachowuje się dokładnie tak samo podczas wykonywania swojej pracy.

Interpretacja sygnałów dopływających za pośrednictwem różnych zmysłów ma służyć stworzeniu spójnej i jednoznacznej wizji zewnętrznego świata, która zatwierdzana jest jako właściwa i obowiązująca. Problem pojawia się wówczas, gdy oczy, uszy, język, skóra przekazują tylko to, co zebrały ze świata zewnętrznego, a przetwarzanie należy już do samego mózgu. Wtedy umysł interpretuje rzeczywistość w sposób, jaki jest mu wygodny. Niemal bez przerwy musi dokonywać analiz i zestawień, dlatego gdy tylko jest taka możliwość, idzie „na skróty”. Nie zawsze skrót zgodny jest ze stanem faktycznym. W obliczu wieloznaczności świata ludzki mózg ma szereg wyzwań, którym musi sprostać. Oczekujemy od niego, że dostarczy nam informacji, a nie jej fragmentów.

Gdybyśmy doświadczali złudzenia optycznego, mielibyśmy do czynienia z zawodzącym nas narządem wzroku czy mózgiem? Choć bodźców dostarczają nam oczy, to za tworzenie obrazu i jego interpretację odpowiada już mózg, dlatego to on pada ofiarą iluzji. Gdy nasz mózg nie ma wystarczającej ilości informacji, musi dokonać interpretacji polegającej na wyborze bądź dopasowaniu fragmentów układanki. Często interpretacja odbywa się w warunkach stresu, co również wpływa na podejmowanie przez mózg decyzji.

Kiedy aktywuje się mechanizm „uciekaj albo walcz”, wynik analiz mózgu może być dodatkowo zaburzony. Podobnie jak wówczas gdy mamy do czynienia ze zjawiskiem konformizmu. Wówczas wpływ czynników zewnętrznych, ale także wcześniej „wgranych nam programów” dotyczących relacji społecznych powoduje, że mózg podejmuje decyzję o dostosowaniu do zachowań innych osób w naszym otoczeniu bez przekonania, że to, co robi, jest prawdziwe. Czy zdarzyło ci się trafić na przyjęcie, na którym wszyscy obecni mieli poglądy przeciwne do twoich? Jeśli tak, to masz świadomość, jak trudno jest powiedzieć lub zrobić coś, co jest wbrew opinii wszystkich. Wtedy wiele osób podejmuje decyzję o sprytnym przemilczeniu tematu lub wbrew własnemu zdaniu i poglądom dołącza do zachowań i opinii innych.

Z manipulacją mózgu (którą równie dobrze możemy w dużym uproszczeniu nazwać interpretacją) możemy spotkać się także w obszarze odbioru bodźców. Kiedy idziesz do galerii sztuki i widzisz ludzi oglądających z zachwytem obraz, a ty masz ochotę zapytać, kto i dlaczego powiesił „to coś”, w ogóle nazywając sztuką, dotykasz zagadnienia nazywanego neuroestetyką. Przeżycia estetyczne większości z nas znacząco się różnią. Jak zatem wyjaśnić odbiór dzieła artystycznego? I choć wiemy, że neuroestetyka to nauka interdyscyplinarna łącząca ze sobą badania z zakresu filozofii, psychologii, historii sztuki z badaniem stanów neuronalnych, to i tak większości z nas może przyjść do głowy stwierdzenie znane z łacińskiej maksymy De gustibus non est disputandum, co znaczyć może, że mózg ma prawo do interpretacji czegoś, jak mu się tylko żywnie podoba.

„Mózg może manipulować naszymi odczuciami za sprawą możliwości interpretacyjnych”. To fragment z pana książki „Niepokorny mózg. Geniusz, buntownik, manipulator „. Co to znaczy?

Wystarczy zanurzyć rękę w mocno zimnej wodzie, a później w ciepłej. Odczucie będzie zupełnie inne niż wtedy, gdy najpierw zanurzymy rękę w wodzie bardzo gorącej, a później przeniesiemy ją do ciepłej. Kiedy podnosisz walizkę superciężką, a później tą średniej ciężkości, będziesz miał zupełnie inne odczucia, niż gdy zamiast tej superciężkiej wcześniej podniesiesz bardzo lekką. Waga walizki średniej ciężkości się nie zmienia, ale odczucia związane z jej podnoszeniem – owszem tak. Zdolności manipulacyjne to także selektywna reakcja na bodźce.

Niedoskonałość działania naszego mózgu polega na tym, że słysząc pewne słowa klucze, odkładamy na bok zdrowy rozsądek, a nawet ekonomię, i czym prędzej rzucamy się na to, co będzie brzmiało dla naszego mózgu najciekawiej. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po zobaczeniu słowa „gratis”, „za darmo”, sprawdzasz możliwość posiadania produktu z oferty, chociaż czasami wcale go nie potrzebujesz? Gdy wybieramy urządzenie i nie znamy się na jego parametrach, nasz mózg zakłada, że im droższe, tym jest lepszej jakości. Po prostu: tak jest mu wygodniej, wybiera to, co z pozoru wydaje mu się atrakcyjniejsze i co oszczędza kolejne nakłady energetyczne na sam proces poznawania i analizy.

Są również i takie mózgi, które manipulują, bo inaczej nie potrafią. Bo tak zostały zaprogramowane w dzieciństwie czy okresie adolescencji. Manipulacja może wynikać także z zaburzeń psychicznych, patologicznych skłonności lub wygody.

W książce pisze pan też o takim sposobie: „Iluzja i zasada im podejdziesz bliżej, tym mniej zobaczysz”. Czy też za pomocą sztuczek magicznych można zapanować nad mózgiem? To tak, jakby można było zapanować nad trawieniem…

Słowo „iluzja” kojarzy się zazwyczaj z rozrywkami na scenie zapierającymi dech w piersiach pokazem sztuk magicznych. Gdybym zapytał, kiedy po raz ostatni doświadczyłeś iluzji, z pewnością poszukałbyś w pamięci pokazu, który obejrzałeś w telewizji lub Internecie, czy jakiegokolwiek, w którym uczestniczyłeś na żywo. Nie trzeba jednak uczestniczyć w pokazach słynnych magików, by doświadczyć iluzji. Spotykamy się z nimi na co dzień, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Mało tego, sami je tworzymy, nawet o tym nie wiedząc.

Zadałeś sobie kiedyś pytanie, dlaczego, gdy chcemy dobrze wyglądać, ubieramy się na czarno? Już Leonardo da Vinci zorientował się, że kolor ten oszukuje ludzkie zmysły i nas wyszczupla. Podobna zasada działa w przypadku pasków na ubraniu – poprzeczne sprawiają, że wydajemy się grubsi, natomiast podłużne zupełnie na odwrót… W naszym widzeniu pojawia się „martwa strefa”— miejsce, w którym nerw wzrokowy wychodzi z siatkówki do mózgu. W tym miejscu nie ma receptorów świetlnych. W codziennym funkcjonowaniu nie doświadczamy „dziur w obrazie”, gdyż mamy dwoje oczu i dzięki temu obraz jest kompletny.

Magicy – iluzjoniści wykorzystują także „martwą strefę” naszej percepcji. Wyobraź sobie, że jesteś na pokazie magika, który demonstruje trik z monetą. Trzyma monetę pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym jednej dłoni, a następnie bardzo powoli umieszcza ją w drugiej, zaciskając pięść. By podgrzać atmosferę magii unoszącą się nad sceną, może poprosić kogoś z widowni, by dmuchnął w pięść, a następnie otwiera dłoń. Po otwarciu okazuje się, że moneta zniknęła. Chwilę później w czarodziejski sposób znajdzie się w czyjejś kieszeni, w kołnierzyku lub za uchem znajdującej się na sali osoby. Czy byłeś świadkami czarów? Ależ skąd. Iluzjonista wykonał „palming”. Gdy byłeś pewien, że włożył monetę do dłoni i ją zamknął w niej, w rzeczywistości moneta nigdy nie opuściła pierwszej ręki. Udając, że ją tam umieszcza, odwrócił twoją uwagę i tylko pozwolił twojemu mózgowi myśleć o magicznym przemieszczeniu przedmiotu. Co ważne – zrobił to powoli, bo jego intencją nie było oszukanie twojego wzroku, ale mózgu, zmuszając do logicznej interpretacji ruchu przedmiotów. Ufamy swojemu postrzeganiu rzeczywistości. Skoro ktoś wkłada monetę do ręki, to znaczy, że moneta tam jest. Tymczasem następuje przerwanie spójności zdarzeń i interpretujemy ją jako zjawisko magiczne.

Nasz mózg niemal bez przerwy stawia hipotezy dotyczące rzeczywistości, a następnie je interpretuje, wypełniając luki. Wysyłane przez świat tysiące bodźców są przez nasz mózg redukowane i racjonalizowane. W ten sposób dzięki interpretacji kształtujemy się społecznie, psychicznie, kulturowo czy estetycznie. Są jednak sposoby na to, by zmienić sposób myślenia. Wchodząc w nieszablonową interpretację, okazuje się, że możemy dokonać tego, co pozornie nie jest możliwe. Nad mózgiem da się w znacznym stopniu zapanować. Nie jest to co prawda łatwe, ale… możliwe.

Ktoś powiedział, że nie można wpłynąć na pracę serca? — tymczasem choć nie do końca — jednak można. Mamy bezpośredni wpływ na układ krążenia. Dzięki technikom oddechowym i innym treningom autogennym możemy regulować szybkość jego akcji. Organizm w sposób naturalny dąży do osiągnięcia stanu homeostazy – równowagi, która umożliwia „bezawaryjne” funkcjonowanie naszego organizmu. Procesy toczą się automatycznie bez konieczności świadomego udziału nas samych. Jeśli jednak zdecydujemy się na ingerencję w proces, możemy zmienić sposób pracy i uzyskać zaplanowany efekt. Podobnie jest z naszym mózgiem. Ćwicząc, tworzymy nowe połączenia między neuronami. Trenując mózg regularnie, możemy wpłynąć na percepcję, koncentrację, spostrzegawczość czy inteligencję. Nie zawsze od zaraz będziemy mieli umiejętności Sherlocka Holmesa, ale możemy mieć otwarty i kreatywny umysł, wpływając na jakość swojego życia.

Dr Sylwester Kowalski — psychoterapeuta specjalizujący się w leczeniu chorób psychosomatycznych. Pracuje z lękiem, zaburzeniami poczucia wartości, zaburzeniami snu, stresem, PTSD, nerwicami, zaburzeniami odżywiania. Wykładowca akademicki, specjalista z zakresu komunikacji, psychologii społecznej, budowania relacji interpersonalnych, mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych. Twórca serii treningów autogennych. Pomysłodawca ogólnopolskich kampanii społecznych: Kobieta Bezpieczna i Miasto Bez Stresu. Autor książek, m.in. Mózg. Rozwiń swój potencjał (Wydawnictwo Zwierciadło).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: