Co urzędnicy robią po godzinach? Grają złote przeboje z PRL-u!

Jest wśród nich dwóch adwokatów, asystent sędziego i urzędnik z wydziału promocji. Pochodzą i żyją na Podkarpaciu, a znają i przyjaźnią się od czasów licealnych. Zaczynali grając na garnkach, bo nie było ich stać na perkusję. Cieszyli się z każdego nowego instrumentu, który sprawiał, że brzmieli lepiej. Ich pasję do muzyki pokochali widzowie na koncertach. Dlaczego? Bo grają zupełnie coś innego, od tego, co teraz na topie. Poznajcie zespół Kapitał.

– Dużo starszych osób dziękuje nam za to, że wracamy do lat ich młodości. Wspominają z nami prywatki z młodych lat – opowiada ze śmiechem Paweł Gromadzki (wokal, gitara rytmiczna).

Jak się wszystko zaczęło?

Czterech absolwentów wydziału prawa pochodzących z Krosna i okolic – Paweł Gromadzki, Kamil Kustroń, Tomasz Kustra i Rafał Mazur tworzących zespół rock and rollowy „Kapitał” wydaje właśnie swoją pierwszą płytę. To piętnaście autorskich kompozycji utrzymanych w stylistyce lat 50. i 60. XX w. – złotej epoki mocnego uderzenia.

– To nasza pierwsza, autorska płyta – nie kryje dumy Paweł Gromadzki. Oczywiście mamy nadzieję, że również nie ostatnia. Gramy razem już ponad dziesięć lat. Początki były bardzo skromne – jakieś garnki w garażu imitujące perkusję, do tego akustyczne gitary i wiele zapału.

Skąd wzięli pieniądze na nagranie płyty?

Na początku wszystko kupowali z odłożonych własnych pieniędzy, potem pojawiły się pierwsze koncerty, na których udawało się zarobić „parę groszy”. Wszystko zainwestowali w płytę.

– Ogólnie jest to bardzo droga sprawa, szczególnie jeśli chce się podejść do tego profesjonalnie, a na tym nam zależało – przyznają zgodnie.

Wszyscy lubią starego rock and rolla

– Ja chyba najbardziej czuję „starą” muzykę, chłopaki słuchają więcej nowoczesnych brzmień: punka, rocka i hardrocka. Staramy się, by nasza muzyka była muzyką taneczną, do której mogą bawić się różne pokolenia. Słuchamy różnych zespołów i wokalistów, jednak możemy wymienić Elvisa Presleya, The Beatles, The Queen, Czerwone Gitary, Elektryczne Gitary – wymienia z entuzjazmem Paweł Gromadzki.

Zadaniem muzyków, polska muzyka w PRL-u przeżywała niesamowity rozkwit. Niemen, Krajewski, Klenczon, Grechuta to dla nich giganci. Członkowie zespołu Kapitał żałują, że tak mało kompozytorów i zespołów czerpie dziś z ich dorobku.

– Dzisiejsza muzyka niestety pozbawiona jest melodyjności. Nawet siedząc przy ognisku ludzie grają i śpiewają stare kawałki, nie tylko te z lat 60. oczywiście, ale też Perfect, czy Budkę Suflera… Do tych utworów można było tańczyć, można było śpiewać, można było się bawić. Dziś z jednej strony mamy disco polo, z drugiej muzykę nowoczesną, która dla nas nie ma „tego czegoś” do czego będzie chciało się wrócić za dwadzieścia, trzydzieści lat – opowiada Paweł Gromadzki.

Zespół Kapitał łączy różne gatunki muzyczne

– To tak jak u Beatlesów, jest tu miejsce na mocne utwory „z pazurem”, jest miejsce na ballady rockowe. Czymś, co wyróżnia nas spośród innych zespołów są z pewnością harmonie wokalne. Dość sporo śpiewamy w tercecie, starając się coraz bardziej rozbudowywać każdą partię. Ważne jest też to, by piosenki, tak jak dawniej możliwe były do wykonania przy ognisku, tylko z gitarą – mówi Paweł Gromadzki.

­– Na pewno warto dać nam szansę i nas posłuchać – mówią zgodnie członkowie zespołu.

– Nie dajemy się zaszufladkować w jednym miejscu i cały czas idziemy z duchem czasu tworząc nowe utwory, które prezentujemy na koncertach muzycznych – dodaje Tomasz Kustra, perkusista zespołu.

Zespół Kapitał występuje od 2012 r. Piosenki zespołu debiutowały na Podkarpackiej Scenie Przebojów Radia Rzeszów, wielokrotnie zajmując pierwsze miejsca. Zespół koncertuje na scenach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich – m.in. w Rzeszowie, Krakowie i Przemyślu. Płyta „Czas na mocne uderzenie” dostępna jest w popularnych serwisach Youtube oraz Spotify.

Reklama

Posted

in

by

Tags:

Comments

Jedna odpowiedź do „Co urzędnicy robią po godzinach? Grają złote przeboje z PRL-u!”

  1. Awatar Trevisan
    Trevisan

    Dobre nuty 👏

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: