Archiwum (w przygotowaniu…)

2018

Halina Mancewiczówna

Była znaną tancerką, uprawiała na scenach taniec ekspresyjny: artystyczny, który był sztuką w latach 30., tworem swojej epoki i umarł wraz z nią. Na scenie wystąpiła ponad 2 tysiące razy. Kiedy dowiedziałam się, że Hala umarła w wielu 100 lat w głowie pojawiła mi się myśl „udało się!”. Tego właśnie chciała i często powtarzała, że koniecznie musi przeżyć swoją kuzynkę, która żyła 98 lat. W ogóle nie przejmowała się specjalnie mijającym czasem, bo uważała, że zawsze jest czas na wszystko. Studiowała romanistykę, ale kiedy po raz pierwszy wystąpiła na scenie wiedziała, że chce tylko tańczyć. Za mąż wyszła w wieku 88 lat – mówiąc, że zawsze jest czas na miłość.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/05/09/pchac-zycie-do-przodu/

Gwidon Miklaszewski

Był jednym z najpopularniejszych polskich rysowników o charakterystycznej, rozpoznawalnej kresce. Czytelnicy „Expressu Wieczornego” – kultowej warszawskiej popołudniówki – od jego rysunku rozpoczynali lekturę, ciekawi, jaki problem trapi „Małą Syrenkę” – postać stworzoną przez pana Gwidona.

https://wordpress.com/post/oludziachpl.wordpress.com/78

Mariusz Szczygieł

Dziennikarz, reportażysta w rozmowie nie tylko o pracy, ale patrzymy trochę wyżej… mówi z kim chciałby się spotkać po drugiej stronie.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/06/05/na-luzie-o-bogu-z-mariuszem-szczyglem/

Paulina Friedel

Przeprowadziła się do Los Angeles, by zrealizować swoje marzenia. Wzięła małą różową walizkę, laptopa, i poleciała. Myślała, że pobędzie tam kilka miesięcy zdalnie kontynuując pracę nad polskimi serwisami i tyle.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/06/05/jak-chcesz-zobaczyc-prawdziwe-szczescie-spojrz-na-twarz-pauliny-kiedy-wlacza-szlifierke/

Czesław Czapliński

O fenomenie Michaela Jacksona, wyciąganiu „duszy” z modeli, radości ze zrobienia milionowego zdjęcie, tajemnicy fotogeniczności Catrin Deneve, kobiecości singielek i  o tym jak zostać rozchwytywanym fotografem Nowego Yorku i zrobić idealny portret – mówi Czesław Czapliński:  artysta, fotograf, dziennikarz i dokumentalista. Mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/07/10/radosc-ze-zrobienia-milionwego-zdjecia/

Małgorzata Grabowska

Zaczęło się od harcerstwa, potem były obozy wędrowne w górach, rajdy. A nad wszystkim unosił się duch przygody. Wspinaczka po miejscach, które przeciętny turysta nazwie przepaścią to kontynuacja jej  młodzieńczych wypraw, ale poważniejsza i bardziej niebezpieczna. Gosia Grabowska, bo o niej mowa dla rozrywki kąpie się zimą w przeręblach ze względu na „zwiększoną dawkę endorfin”.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/07/17/im-wyzej-tym-lepiej/

Magda Wiejak

O swojej dużej rodzinie i twierdzeniu, że:  życie nie ma sensu, nie ma dla mnie sensu. Jeżeli znalazłam się tutaj, to jednak po coś, i to coś muszę znaleźć.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/07/28/magda-wiejak-mama-6-stki-dzieci-wielodzietnosc-wyostrza-odbior-pozwala-wykryc-scieme-nie-mam-klapek-na-oczach/

Janusz Tyman

Pan hrabia. Pan Janusz Tyman to osoba, której trudno było nie lubić. Dowcipny, życzliwy i z sarkastycznym humorem. Zawsze chętny do rozmowy, otwarty na dyskusję, agnostyk. Jego mieszkanie uginało się od książek, które stały na każdej wolnej przestrzeni. Żoliborzanin od czasu okupacji, gdzie mieszkał razem z żoną (bratanicą gen. Antoniego Chruściela ps. Monter).

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/07/30/pan-hrabia-akowiec-dwukrotny-wiezien-pawiaka-najmilszy-wojownik-z-zoliborza/

Paulina Christa

Wnuczka Janusza Christa opowiada o swoim dziadku, genialnym rysownik, idolu dla fanów komiksów.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/08/01/paulina-christa-dziadek-podobny-byl-do-kokosza-nie-tylko-wizualnie-sam-mawial-czesto-ze-sie-z-nim-troche-utozsamia/

Jerzy Płażewski

„Bardzo rzadko z kina wychodzę, bo myślę: film fatalny, ale może zakończenie będzie znakomite” – mówił Jerzy Płażewski. Nestor polskich krytyków filmowych, zmarł 5 sierpnia 2015 roku. Miał 90 lat. Ponad 20 lat temu, w czasie studiów dziennikarskich udało mi się porozmawiać z panem Jerzym.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/08/05/jerzy-plazewski-czlowiek-ktory-obejrzal-145-tysiaca-filmow/

Sylwester Biraga

Wrażliwy artysta z duszą wojownika, założyciel Teatru Druga Strefa, twórca boylesque w Polsce. Od ponad 30 lat walczy z kołtuństwem i wstydem jak w nas siedzi.   

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/08/09/walke-mam-w-charakterze/

Wojciech Ciesielski

Rysownik komiksów, fan komiksów. Autor licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz szeroko pojętej krytyki artystycznej. Kurator licznych wystaw sztuki współczesnej. Autor komiksowego bloga Komiks TV.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/08/14/wojtek-ciesielski-fan-komiksow-artysta-rysuje-komiksy-dla-coreczki-zosi/

Coco Chanel

Isabelle Fiemeyer, badaczka życia Coco Chanel, która miała dostęp do prywatnego archiwum i przedmiotów należących do Chanel opowiada o tajemniczym zdjęciu Coco…

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/08/20/isabelle-fiemeyer-jestem-badaczka-zycia-coco-chanel/

Joanna Sakowicz-Kostecka

Tenisistka, komentatorka tenisa opowiada o swoje pasji, siostrach Radwańskich i Williams.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/08/25/joanna-sakowicz-kostecka-o-tenisie-i-pracy-w-meskim-swiecie/

Paweł Juzwa

Antykwariusz, bibliofil, właściciel niespotykanej wielkości antykwariatu,  w którym znajduje się ponad 40 tys. tytułów.  Paweł Juzwa zmarł 22 listopada 2020 roku.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/09/09/plaga-wsrod-wspolczesnych-biografow-jest-nieumiejetnosc-syntezy/

Marzena Sowa

Marzi to komiskowa opowieść o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki – Marzeny Sowy (rocznik 1979), która swoje wspomnienia spisała, a stworzenie obrazków przekazała we francuskie ręce rysownika Sylvaina Savoia.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/09/19/marzi-przypomina-ze-warto-byc-wdziecznym/

Donata Rapacka

Żoliborzanka, społecznik. Mieszka na XII kolonii WSM, jej miejsca to park Żywiciela i Sady Żoliborskie. Radna, założycielka bloga: Plac Wilsona.

https://oludziachpl.wordpress.com/2018/09/26/aktywisci-szukaja-winnych-a-spolecznicy-szukaja-rozwiazan/

cdn….

rzodu/

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: