Żydowska mądrość w biznesie

„If I Were A Rich Man” („Gdybym był bogaczem”) – piosenka z musicalu Skrzypek na dachu należy do klasyki.  Tewje zastanawia się w niej, jak wyglądałoby jego życie, gdyby Bóg obdarzył go „małym majątkiem” i sławą z nim związanym. Każdemu z nas zdarza się marzyć o bogactwie, ale niewielu udaje się żyć na luzie w tej kwestii.

Dlaczego wciąż nie mam kasy?

„Najważniejszym powodem, dla którego ludzie nie stają się bogaci, jest to, że nigdy nie podejmują takiej DECYZJI.  Nawet jeśli przyjdzie im do głowy, że mogliby się stać bogaci, to raczej w to w głębi serca – nie wierzą –  tłumaczy Aneta Montano, work and life transformation coach i bizneswomen – i dodaje:

Nie jest to stanowcze i jednoznaczne postanowienie, klarowne dla naszego umysłu. Jak wiadomo, bez prawdziwej i realistycznej wiary w siebie, takiej bez równoległego auto-sabotażu swoich myśli i postanowień, będzie nam trudno osiągnąć cokolwiek”.

Jako przykład Aneta mówi o osobie, która podjęła decyzje o zrzuceniu kilogramów, ale ulega auto-sabotażowi własnych myśli podpowiadających jej, że „od jednej czekoladki jeszcze nikt nie utył”…. i tak się to w nas nakręca.

„Niby chcemy jednego, a robimy coś zupełnie innego, coś co oddala nas od celu. Jeśli podejmiemy decyzję, że chcemy być bogaci i wierzymy, że mamy taka szansę musimy DZIAŁAĆ spójnie z naszymi myślami, wspierać je. Może to oznaczać wprowadzenie dużych zmian, na przykład – zmiany przyzwyczajeń czy sposobu wydawania pieniędzy, nawet tych niewielkich. Każda inwestycja w siebie, w zdobywanie nowej wiedzy czy umiejętności otwiera nowe horyzonty i możliwości. Aby stać się bogatszym, trzeba najpierw zainwestować: czas lub pieniądze. Często wymaga to również cierpliwości, wytrwałości i ciężkiej pracy” – dodaje Aneta Montano.

Zapytajmy siebie czy mamy w sobie to, co jest potrzebne aby być bogatym: SAMODYSCYPLINĘ

Pomocna w odpowiedzi na to pytanie może być książka „Żydowska mądrość w biznesie” Levi Brackman i Sam Jaffe.  Dlaczego tak wielu żydów odnosi sukcesy w interesach? Istnieje na ten temat mnóstwo teorii: geny, wpływy kulturowe, śledź. Autorzy tej pozycji nie zgadzają się z żadną z nich. Wierzą, że korzenie żydowskich sukcesów w biznesie wyrastają z książki, która dla większości Żydów jest czymś świętym i drogim ich sercu – z Tory. Autorzy na jej podstawie stworzyli kompendium wiedzy, jak z pomocą jej idei odnieść sukces w interesach. I tak zaczyna się od… przezwyciężenia lęku, bo jak mawiał Rabin Nachman: cały świat jest wąskim mostem. Najważniejsze jest, by się nie bać.

Skoncentruj się na celu

W każdym rozdziale poznajemy historie bogaczy i ich odniesienia do wskazówek z Tory. Rozdziały kończą się też ćwiczeniami medytacyjnymi. Co ciekawe, medytacja ma długą tradycję w judaizmie. Różni się od praktyk medytacyjnych, których celem jest „opróżnienie umysłu”, ponieważ zajmuje się jego koncentracją. Jej celem jest kontrolowanie naszych procesów umysłowych, a przez to umysłu. Tora uznaje umysł za potężne narzędzie. Kontrola umysłu jest kluczem do przejęcia kontroli nad wszystkimi aspektami naszego życia. Sposobem, by tego dokonać, jest skupienie się na jednej konkretnej idei.  Więcej można przeczytać w książce. Pieniądz lubi mądrość. Dlatego warto poznać opowieści i nauki zawarte w żydowskich tekstach  w taki sposób, by osiągnąć rezultaty w życiu zawodowym.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: