Co robią potomkowie Aleksandra Fredry?

Rok 2023 rokiem Fredry. Jak wyglądają działania kulturalne w rodzinie potomków znanego pisarza? Ciężko. Maciejowi Szeptyckiemu, jednemu z nich i jego żonie Katarzynie, pomysłów nie brakuje. Próbują świętować, mimo braku funduszy ministerialnych. Dziewięć lat temu zakasali rękawy i zostali współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Cebula, kalafiory sprzedają się dobrze, więc część zysków przeznaczają na kultywowanie pamięci o „Ojcu polskiej komedii”.

Po co panu ta uprawa? Nie lepiej by coś napisać?

Maciej Szeptycki: Jestem inżynierem, informatykiem, a od 10 lat nadzoruję gospodarstwo rolne. Z pisaniem u mnie słabo. Prawda jest taka, że nikogo na miarę Aleksandra Fredry jak do tej pory w rodzinie nie było, nawet jego syn, który pisał sztuki, nigdy nie osiągnął pułapu ojca.

Lubi pan nosić gumiaki. Ale jak idzie pan po pieniądze na działalność „Domu Komedii Aleksandra Fredry” to chyba w lakierkach?

Wtedy zakładam porządne buty, krawat, marynarkę, a nawet garnitur, jeśli jest taka potrzeba. Choć mamy rok Fredry, to nie wychodziłem dotacji na działalność kulturalną, na obchody. Pewnie ktoś dostaje pieniądze, ale nic z tego, co my proponowaliśmy, dofinansowania nie otrzymało. Byliśmy zapraszani na różne spotkania dotyczące obchodów rocznicowych. Z zapałem odnoszono się do tego, co proponujemy. Wiele obiecywano. Pisałem do ministra kultury i nic. Teraz to już nawet nie jesteśmy zapraszani. Nie znalazło się finansowanie na żadne z zaplanowanych przedsięwzięć. Najbardziej szkoda nam — rodzinie Aleksandra Fredry, że nie odbędzie się pierwszy raz w historii duża wystawa, która miała pokazać maksymalną ilość pamiątek po Fredrze. Państwa polskiego na taką wystawę nie stać. Włożyliśmy jesienią ubiegłego roku mnóstwo pracy w przygotowania. Zrobiłem kwerendę w Polsce i Ukrainie, czego efektem jest list prawie dwustu najcenniejszych fredraliów. Stworzyliśmy draft scenariusza wystawy. Chodziliśmy, prosiliśmy, pisaliśmy. Nic z tego nie będzie.

Coś się uda zorganizować?

Na szczęście Biblioteka Narodowa podjęła się sama organizacji znacznie skromniejszej wystawy. Chwała im za to! Będzie można ją obejrzeć w lipcu i sierpniu w czytelni Biblioteki na Polu Mokotowskim w Warszawie. Już dziś zapraszam wszystkich czytelników Onetu, by ją odwiedzili. Będą na niej niektóre pamiątki z naszych rodzinnych zasobów oraz te, które są w posiadaniu Biblioteki Narodowej.

Jakie są pana ulubione pamiątki po znakomitym przodku?

Talerze z zastawy i cukiernica, które należały do pisarza. Jeszcze 40 lat temu były używane w moim rodzinnym domu. Jedliśmy na nich w czasie świąt, a potem się je myło trzęsącymi rękami. Kiedy przeszły w moje ręce, zabroniłem rodzinie ich używać. Leżą w depozycie i czekają, aż powstanie miejsce, gdzie będą eksponowane.

Jest na nich herb Fredry (Bończa)?

Dzięki nim dowiedziałem się o historii swojej rodziny, a dokładnie o tym, że Aleksander Fredro był moim przodkiem. Jednym z pomysłów na wystawie, do której, póki co, nie dojdzie, miało być postawienie wielkiego stołu, na którym pokazana zostałaby cała zastawa. Byłaby to przestrzeń, w której opowiadalibyśmy o rodzinie Fredry siedzącym wokół stołu. Jestem pewien, że kiedyś zorganizujemy taką wystawę, ale musimy poczekać na sprzyjające okoliczności.

Jak idzie renowacja pałacu i parku, gdzie docelowo ma być „Dom Komedii Aleksandra Fredry”.

Na razie skupialiśmy się na zieleni, porządkujemy park wokół ruin pałacu, by przywrócić mu pierwotny charakter. Zaczęliśmy (red. z żoną Katarzyną) od sadzenia nowych drzew, bo one długo rosną i chcemy się jeszcze nimi nacieszyć, póki żyjemy. Od dziesięciu lat ogarniamy tereny parkowe i wreszcie z dżungli miejskiej i chaszczy mamy 8 hektarów przestrzeni, o której mieszkańcy mówią: „panie to jest teraz niebo a ziemia”. Będziemy w nim organizować wydarzenia okolicznościowe związane z Fredrą. Jednocześnie od ponad roku pracownia architektoniczna „Jankowski i Opyrchał” pracuje nad projektem rewitalizacji ruin pałacu i oficyny na siedzibę Domu Komedii.

Sponsorem działań kulturalnych jest państwa gospodarstwo rolne?

Póki co tak. Dlatego mówię, że „zamieniamy cebulę na kulturę”. Jestem współwłaścicielem gospodarstwa specjalizującego się m.in. w uprawie cebuli, kalafiorów i brokułów. Nie nazywam siebie rolnikiem, ale przedsiębiorcą rolnym, chociaż w gumiakach po polu biegam. Większość plonów sprzedajemy poza krajem. Część zysku z działalności finansuje rewitalizację pałacu i parku oraz działalność kulturalną poświęconą Aleksandrowi Fredrze.

Można przypuszczać, że lepiej dotować rozrywkę bliższą klimatom disco polo niż wysokiej kulturze, która jest niszowa.

To nie dobrze. Bez wyższej kultury jako społeczeństwo karlejemy. Większość państw dba o swoje dziedzictwo kulturowe. Fredro jest w samym jądrze kultury polskiej. Tak wynika z badań naukowych. Jest najbardziej popularnym polskim nie tylko komediopisarzem, ale dramatopisarzem. C. K. Norwid powiedział o nim, że jest „najskończenniejszym poetą polskim”. Największym z romantyków! Zakochał się w zamężnej kobiecie, czekał na ślub z nią aż 11 lat. Gdyby nie ta miłość nigdy nie byłoby „Zemsty”, „Ślubów panieńskich” czy „Pana Jowialskiego”. Aż ciężko sobie wyobrazić, o ile bylibyśmy ubożsi i kim bylibyśmy dziś jako Polacy bez tych komedii. Jego wnuczka Maria opowiadała, że dziadkowie pisali do siebie niesamowicie romantyczne listy, które wszystkie niestety spalili. Aleksander z Zofią w końcu wzięli ślub w Korczynie i przeżyli razem 48 lat. Dochowali się dwójki dzieci, byli też dziadkami siedmiorga wspaniałych ludzi (m.in. generała Stanisława Szeptyckiego i Marii z Fredrów Szembekowej).

Mamy rok Aleksandra Fredry, mówił pan, że różni ludzie się wami interesują.

Musimy na to bardzo uważać. Czasem się nacinamy, czujemy się lekko wykorzystani. Są osoby, które chcą dzięki Fredrze zarobić i się lansować. Pojawiają się jednak tacy, którzy chcą robić coś dla Fredry, tak jak my i tych na szczęście jest więcej w naszym otoczeniu.

Działa pan niszowo: kameralnie, przykładowo w szkołach i na spotkaniach w bibliotekach opowiada młodym ludziom o Fredrze. Podobno zaczynają pana prosić o autografy.

Tak i źle się z tym czuję. Uważam, że przekraczam wówczas granicę. Ja jestem tylko liderem przedsięwzięcia, jakim jest Dom Komedii Aleksandra Fredry. I chciałbym, żeby tak zostało. Ale co mam zrobić? Nie chcę nikogo urazić. Jeśli podpisuję to tylko dlatego, że osoby proszące o autograf mówią, iż sprawi im to radość.

Zero autografów, zero lansu w social mediach. Panie Macieju… Komedia normalnie. Fredro miałby niezłą inspirację do pisania.

Może i tak. Ale takich potomków Fredro się doczekał i mało prawdopodobne, aby się to zmieniło. Zwłaszcza że w „Zapiskach starucha”, czyli swoich uwagach o życiu, pisanych właśnie dla nas, jego potomków, znajdziemy taką myśl — „Przyjemnie, że twój pradziad zasłużył się dobrze Ojczyźnie. I słusznie. Ale niesłusznie, jeżeli te zasługi zechcesz uważać za swoje.”

Polecam tę myśl w pierwszej kolejności sobie i moim krewnym, ale także wszystkim Polakom. Zwłaszcza tym, którzy swojego osobistego, ale i narodowego poczucia wartości szukają zbyt intensywnie w zasługach i wielkości przodków. W dodatku jakże często w zasługach i wielkości cudzych przodków.

Maciej Szeptycki (ur. 1971) : twórca Fundacji Rodu Szeptyckich, wspólnie z żoną Katarzyną (ur. 1972). Opiekun rodzinnego Archiwum. Zawodowo — mgr inż. telekomunikacji. Przedsiębiorca. Właściciel gospodarstwa warzywniczego. Potomek Aleksandra Fredry (prowadzi Dom Komedii Aleksandra Fredry).

Reklama

Posted

in

by

Tags:

Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: